Bu hafta göze çarpan 3 ürün: Gerçek ışın kılıcı, politik astroloji kitabı, “Cobra Kai” box set

Bugünlerde önümüze çıkan üç ürün. Gözleri şenlendirmek için.

Disney’in “gerçek” ışın kılıcı

Senelerce plastikten yapılmış, LED sistemli ışın kılıçlarıyla Jedi’a dönüşen cosplayerlar yaşadı. Disney, uzun yıllardır hemen her Star Wars hayranının hayallerini süsleyen “gerçek” ışın kılıcını piyasaya sürüyor. Kabzasından geri çekilebilir bir ışık çıkardığı görülen oyuncak kılıç, ilk olarak 2022’de kapılarını açacak tematik Star Wars oteli / tatil köyü Galactic Starcruiser’da satılacak. Henüz bu “gerçek” ışın kılıcına dair çok fazla detay paylaşılmamış olsa da 13 saniyelik bir teaser klip var. Fiyatı konusunda da çok iyimser olmamakta fayda var. Nitekim plastik ışın kılıçları arasında 200 dolar bandında gezenler var.

Astrolojinin politik gücünü konu eden kitap: Postcolonial Astrology

Çin’de doğan ve ABD’de yaşayan kuir astrolog, danışman ve yazar Alice Sparkly Kat’in 18 Mayıs’ta piyasaya çıkacak yeni kitabı. Tam ismi Postcolonial Astrology: Reading the Planets Through Capital, Power, and Labor. Toplumsal ve kişisel dönüşümleri, astroloji ekseninde ele alan kitap; sihirli bir dille astrolojinin politik gücünün kolektif iyileşme için hangi açılardan faydalı bir araç olduğunu masaya yatıracak. Genellikle birbirinden ayrıksı kavramlar olarak ele alınan politika ve spiritüelliği buluşturan Postcolonial Astrology, yenilikçi ve kapsayıcı bir anlatıyla tarihe, gezegenlere, yıldızlara bakıyor ve özellikle kuirler ile beyaz olmayan topluluklar adına değerli çıkarımlar yapıyor. Yazarın geçtiğimiz ay konuk olduğu ve kitaba dair detaylardan bahsettiği The Astrology Podcast bölümünü buradan dinleyebilirsiniz.

North Atlantic Books’un bastığı kitaba dair detaylar burada.

Cobra Kai müziklerini derleyen box set

Fevkalade bir Karate Kid nostaljisi yaşatan ve 1 Ocak 2021’de yayımlanan üçüncü sezonuyla YouTube’dan Netflix’e transfer olan Cobra Kai’nin orijinal bestelerini bir araya getiren harika bir box set. Sinema ve TV dünyasından yapımlar için orijinal merch tasarımları ve yayınlar yapan Mondo, üç plaklık bir Cobra Kai seti hazırlamış. Besteciler Leo Birenberg ve Zach Robinson, başrol oyuncularından Ralph Macchio ve dizinin yaratıcıları Josh Heald, Jon Hurwitz ile Hayden Schlossberg’den hem Cobra Kai hem de orijinal bestelere dair notlar ve kısa makalelerin yer aldığı bir kitapçık box setin dikkat çeken güzelliklerinden. Matt Ryan Tobin’in kapak illüstrasyonunu yaptığı derlemedeki üç plak için de ayrı kapak çalışmaları mevcut. Derleme sezonlara göre değil; bölümlerde işlenen temalara göre üçe bölünmüş. İlk plak “Cobra Kai”, ortamların en havalı dojosunda geçen sahnelere eşlik eden müziklerden oluşuyor. İkinci plak “Miyagi-Do” ise LaRusso ailesini ve Miyagi efsanesiyle olan bağlarına odaklanıyor. Setin son plağı “Final Fights” ise üç sezonun final bölümleri için yapılmış besteleri bir araya getiriyor.

Mondo’nun diğer yeni ürünleriyle birlikte 12 Mayıs Çarşamba günü satışa çıkacak derlemeye ilişkin detaylar burada.