Bu hafta sinemada “Whitney” izlemek için 8 neden

Şu sıralar vizyonda kendine fazlaca yer bulan müzik ve müzisyen filmleri arasında belki de en etkileyici olanı Whitney, bu hafta gösterime girdi. Filmi ne yapıp edip sinemada izlemeniz için hazırladığımız sekiz neden ise şöyle:  1. Dünya prömiyerini geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren ve festivalden de ödüllerle ayrılan bu belgeselle, müzik tarihinin gördüğü en acayip isimlerden biri olan Whitney Houston’ı yakından tanımak için.
  2. Bugüne de Houston üzerine yapılmış diğer belgesellerden fazla içerik ve detaya sahip olması bir yana, ünlü yıldızın bugüne dek demeç vermekten kaçınmış pek çok yakınını ilk kez Whitney Houston hakkında konuşurken izlemek için.
  3. Houston’ın çocukluğundan gençliğine, yükseliş döneminden son zamanlarına kadar yaşadığı her şeyi, tüm inişli çıkışlı dönemlerini, somut bir dil ve soğukkanlılıkla ele alan bir belgesel olduğu için.
  4. Bob Marley (Marley, 2012), Mick Jagger (Being Mick, 2001), Charlie Chaplin (Chaplin’s Goliath, 1996) gibi isimler üzerine yaptığı kapsamlı belgeseller ve The Last King of Scotland, The Eagle, How I Live Now gibi filmlerle tanınan Oscar ödüllü Kevin McDonald’ın belgesel sinemadaki yetkin anlatım dilinden nasiplenebilmek için.
  5. Houston’ın eşi Bobby Brown’dan Kevin Costner’a, Cissy Houston’dan Kenneth Edmonds’a çok sayıda katılımcıdan Whitney Houston’ı dinlemek ve arşiv görüntülerinde karşımıza çıkan Aretha Franklin, Marvin Gaye ve Nelson Mandela gibi isimleri perdede görebilmek için.
  6. Yüksek ihtimalle bu yılın En İyi Belgesel Oscar’ına aday gösterilecek filmlerden birini, törenden aylar önce perdede izleyebilmek için.
  7. Houston’ın pek çok konserden çok sayıda canlı performansını dev ekranda, yüksek kaliteli bir ses sistemiyle deneyimleyebilmek için.
  8. Yalnızca Houston’ın kendisi değil, Amerika’da dönemin müzik sahnesi, o topraklarda Afro-Amerikalı yıldızların önyargı ve haksızlıklarla ne gibi mücadeleler verdiği, şöhretin psikolojik sonuçları gibi konularda da fikir sahibi olmak ve yetkin bir biyografik belgesel izlemek için.