Bu sezon müptela etmesi kuvvetle muhtemel 10 yeni dizi

Yazın sona ermesi ve yağmurlu günlerde elde kahve, üstte battaniye televizyon karşısında saatler geçirme mevsiminin gelmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanında televizyon kanalları ve online platformlar da yeni dizilerini birbiri ardına görücüye çıkarmaya başladı. Bizim radarımıza giren bu on yeni dizi ise ünlü oyuncuları, usta yönetmenleri ve yapımcılarıyla merakımızı en çok cezbedenler.

Yazı: Melikşah Altuntaş

KIDDING
(Showtime)

Türü: Komedi / Dram
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Tarihi: 9 Eylül
Konusu: Bir nesil çocuğun favori ekran yüzü Jeff’in hayatı, ailesinde patlayan bir krizle allak bullak olur. Milyon dolarlık bir şirketin de sahibi olan Jeff, bu zorlu süreçte hiç tanımadığı bambaşka bir dünyaya adım atar.
Kimler Var: Uzun zamandır yeni bir işini göremediğimiz Jim Carrey başrolde. Frank Langella, Catherine Keener ve Judy Greer gibi ünlü oyuncular da cabası.
Neden İzlenmeli: En son Eternal Sunshine of the Spotless Mind ’da bir araya gelmiş olan Jim Carrey ile Michel Gondry, yeniden rengarenk, hüzünlü ve huzursuz bir ortamda geçen duygusal bir komedide işbirliği içinde. Yarım saatlik dramedilerin ustası olan yayıncı kanal Showtime da güven veriyor. Tuhaf karakterleri merkez alan özgün dünyalı yapımları sevenler ıskalamamalı.

FOREVER
(Amazon Prime Video)

Türü: Komedi
Bölüm Sayısı: 8
Yayın Tarihi: 14 Eylül
Konusu: Hayatları son derece yolunda giden ve evlilikleri boyunca neredeyse hiç sıradışı bir rutinleri olmayan June ve Oscar çifti, günün birinde beklenmedik bir sıkıntı yaşar: ikisi de bu olağanüstü heyecansız hayattan baymıştır ve aşk, evlilik gibi konularda ciddi soru işaretleri içindedir.
Kimler Var: Saturday Night Live ’ın iki efsane yıldızı Fred Armisen (en son Portlandia ’da oynamıştı kendisi) ve Maya Rudolp başrollerde. Kidding ’de de rol alan Catherine Keener ise dizinin bonusu.
Neden İzlenmeli: Emmy ödüllü Alan Yang’ın yaratıcısı olduğu bu yarım saatlik komedi, 8×30 dakikalık bir dört başı mamur Amerikan bağımsız sineması örneğini andırıyor. Amazon’un bu yıl iddialı komedilerinden kendisi. Gelecek Altın Küre ödülleri ve Emmy’lerde çeşitli oyunculuk ve dizi adaylıkları şaşırtmayacaktır.

SORRY FOR YOUR LOSS
(Facebook Watch)

Türü: Dram
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Tarihi: 18 Eylül
Konusu: Kocasının ani ölümüyle sarsılan genç bir kadın, bu ölümle birlikte tüm ilişkilerini gözden geçirmeye başlar. Bir yandan da kaybettiği eşiyle ilgili aslında bilmediği çok sayıda sırrı da keşfetmeye başlar.
Kimler Var: Dizinin başrolünde, aynı zamanda yapımcılardan da biri olan ve projeyi kanal kanal gezdirdikten sonra nihayet hayata geçirmeyi başaran Elizabeth Olsen var. İki kez Oscar adayı olmuş olan Janet McTeer ise dizinin ağır topu.
Neden İzlenmeli: Facebook’un da dizi piyasasına girişiyle birlikte online platformlardaki dizi yarışı hepten harlanıyor. Facebook Watch’un bu yarım saatlik dramı ise ele aldığı dokunaklı hikaye ve Toronto’da yaptığı prömiyerde özellikle Olsen’ın performansına gelen övgülerle merak uyandırıyor.

MANIAC
(Netflix)

Türü: Komedi / Bilim-Kurgu
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Tarihi: 21 Eylül
Konusu: Psitropik bir ilaç için yürütülen klinik bir deneye katılan iki hasta, bu deney sırasında aralarında oluşan derin bağın peşine düşer. Zamanla gerçeklik algısında kaymalar olmaya başlayan ikili, tuhaf bir sürece girer.
Kimler Var: Geçtiğimiz yıl La La Land ile Oscar’ı kucaklayan Emma Stone ve Oscar adayı Jonah Hill’in başrolde olduğu dizide, en son The Leftovers ’da izlediğimiz Justin Theroux ve çift Oscar’lı Sally Field da var.
Neden İzlenmeli: True Detective ’in yönetmeninden tuhaf ve kendine has bir dünyaya sahip bir dramedi izlemek eğlenceli olabilir. Bir mini dizi olarak tasarlandığı için de 10 bölümün sonunda bizi tatmin edici bir finalin beklediği de kuvvetle muhtemel.

HOMECOMING
(Amazon Prime Video)

Türü: Psikolojik Gerilim
Bölüm Sayısı: 10
Yayın Tarihi: 2 Kasım
Konusu: Savaştan henüz dönmüş travmalı askerlerin psikolojik tedavi gördüğü bir rehabilitasyon merkezinde, hastalar üzerinde çalışan terapist Heidi ve eski asker Walter, birbirinden farklı dosyalarla baş etmeye çalışır.
Kimler Var: Başrolde dizinin yapımcılarından da biri olan ve 15 yıl sonra yeniden televizyona dönen Julia Roberts yer alıyor. Kendisine usta oyuncu Sissy Spacek, Bobby Cannavale’in yanı sıra Shameless ’dan Jeremy Allen White ve Girls ’den Alex Karpovsky eşlik ediyor.
Neden İzlenmeli: İlk bakışta HBO’nun efsane işlerinden In Treatment ’ı andıran dizi, özellikle psikolojik gerilim meraklıları için biçilmiş kaftan gibi görünüyor. Oyuncu kadrosu ve yönetmen koltuğunda oturan Mr. Robot ’tan tanıdığımız Sam Esmail de merak dozunu arttırıyor.

THE KOMINSKY METHOD
(Netflix)

Türü: Komedi
Bölüm Sayısı: 8
Yayın Tarihi: 16 Kasım
Konusu: Bir dönemin parlak yıldızı Sandy, günümüzde artık iyice yaşlanmış ve kariyerine oyuncu koçu olarak devam etmektedir. O ve menajeri Norman, gençliğe ve güzelliğe önem veren bir şehir olan Los Angeles’ta yaşlarıyla ilgili kaçınılmaz gerçekler ile her şeye rağmen varolabilmenin yollarını aramaya başlar.
Kimler Var: Başrolde Oscar ödüllü Michael Douglas ile Little Miss Sunshine ile Oscar’a uzanan bir başka usta oyuncu Alan Arkin yer alıyor. Kadroda ayrıca House ’un Lisa Cuddy’si Lisa Edelstein de var.
Neden İzlenmeli: Big Bang Theory, Two and A Half Men ve Mom gibi dizilerin yaratıcısı Chuck Lorre’un bu ilk Netflix işi, yarımşar saatten oluşan sekiz bölüme sahip, Netflix’in bir başka olgun karakter komedisi Grace & Frankie tadında bir eğlenceliğe benziyor.

THE LITTLE DRUMMER GIRL
(AMC)

Türü: Dram – Gerilim
Bölüm Sayısı: 6
Yayın Tarihi: 19 Kasım
Konusu: Batı Almanya’da İsrailli bir ateşenin evinde patlayan bombanın ardından, Mossad tarafından, Filistinli bir teröristi ele geçirmek amacıyla, Amerikalı bir oyuncu olan Charlie, çifte ajan olarak kullanılmaya başlar.
Kimler Var: True Blood ve Big Little Lies ’ın yıldızı Alexander Skarsgaard’ın başrolünde yer aldığı dizide, sevilen oyuncu Michael Shannon ile Lady Macbeth ile önemli bir çıkış yapan Florence Pugh da var.
Neden İzlenmeli: John le Carre’ın aynı adlı romanından uyarlanan bu altı bölümlük mini dizinin yönetmen koltuğunda, Oldboy, Thirst ve The Handmaiden gibi filmleriyle bağırlara basılan Güney Koreli yönetmen Chan-wook Park oturuyor. Birkaç sezon önce Hugh Laurie’li The Night Manager ’ı seven, çok yüksek ihtimalle bu dizinin de tutkunu olacaktır.

MY BRILLIANT FRIEND ( L’AMICA GENIALE )
(HBO)

Türü: Dram
Bölüm Sayısı: 8
Yayın Tarihi: Kasım
Konusu: Kitaplarla dolu bir evde yaşayan Elena, çocukluktan beri birlikte olduğu arkadaşı Lisa’nın hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmasının ardından, bu derin acıyla daha fazla yaşayamayacağını anlar ve en yakın arkadaşının gizemini çözmek üzere kolları sıvar. Ancak bu sırada beklenmedik gerçeklerle yüzleşecektir.
Kimler Var: İtalyan sinemasının genç yıldızlarından oluşan oyuncu kadrosunda, Gomorrah ’dan Luca Gallone de var.
Neden İzlenmeli: Tüm dünyayı kasıp kavuran aynı adlı Elena Ferrante romanından uyarlanan dizi, eylül ayı başlarında İtalya’da gösterilmeye başlandı. HBO’nun Avrupa dizilerine ağırlık veren Netflix ile yarışmaya başladığının kanıtı da niteliğindeki dizi, duygusal dönem hikayeleri sevenleri tavlayacağa benziyor.

SHE-RA and the PRINCESS OF POWER
(Netflix)

Türü: Animasyon, Aksiyon
Bölüm Sayısı: 8
Yayın Tarihi: 16 Kasım
Konusu: Savaşçı prenses She-Ra, toprağı Etheria’yı, kötü kalpli işgalci Horde’un tutsaklığından çıkarmak ve yeniden özgürlüğüne kavuşturmak üzere harekete geçer.
Kimler Var: Bolca animasyon seslendirmesi yapmış profesyonellerden oluşan dizinin seslendirme kadrosunda She-Ra’yı Aimee Carrero seslendiriyor. Dizide aynı zamanda Grey’s Anatomy ve Killing Eve ’den tanıdığımız Sandra Oh da bir karaktere ses veriyor.
Neden İzlenmeli: Pek çoklarımızın çocukluğu ve ilk gençliğine damgasını vurmuş animasyon dizisi She-Ra ’nın günümüz animasyon teknikleriyle gerçekleştirilmiş bu yepyeni uyarlaması, elbette öncelikle o dönemin çocuklarının merakını cezbediyor.