Burak Çevik’in son video işi 58. New York Film Festivali’nde

Tuzdan Kaide ve Aidiyet filmlerinin yaratıcısı Burak Çevik, son yılların heyecan verici isimlerinden. Yönetmenin son video işi While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken, 58. New York Film Festivali’nin programına seçildi. While Cursed by Specters / Hayaletlerce Lanetlenirken, Avrupa sinemasının önemli yönetmenlerinden Danièle Huillet ve Jean-Marie Straub çiftinin, sinema tarihinin köşetaşları arasında gösterilen 1984 yapımı meşhur çalışması Klassenhältnisse / Sınıf İlişkileri’ne müdahalede bulunuyor. 


Marksizmden ilhamla adı konulan Sınıf İlişkileri, Franz Kafka’nın tamamlanmamış ilk romanı Amerika’ya dayanıyordu. Beyazperdeye aktarılması çok zor kabul edilen romanın sinematik uyarlaması hakkında, filmin sürecini anlatan bir belgesel de yapılmıştı. Burak Çevik’in 10 dakikalık videosunda ise romandaki hayalî mekânları Almanya’ya taşıyan Huillet ve Straub’un filmine özgün dokunuşlar var. “İç mekânlardaki noksanlığı, tenha dış mekânların gerçek üstülüğü ve yaşantının kadraja hiç dahil olmayan izleri aracılığıyla sosyal bağların daha serbest kurulabileceği bir dünya” tahayyül ediyor Burak Çevik.

58. New York Film Festivali, 17 Eylül-11 Ekim tarihlerinde pandemi sebebiyle dijital platformlarda düzenlenecek ve video, festivalin bu yıl başlattığı “Currents” (Günceller) bölümünde gösterilecek. Festivalin “Currents” bölümü, yenilikçi yönetmen ve sanatçıların farklı deney ve bakış açılarını ekrana taşıyor. 1969’dan beri düzenlenen ve dünya sineması adına önemli konumunu koruyan New York Film Festivali’nin “Currents” seçkisinde, 28 ülkeden 14 uzun metraj ve 46 kısa film yer alıyor. 

Burak Çevik’in dünya prömiyerini 68. Berlin Film Fesivali’nde yapan 2018 tarihli filmi Tuzdan Kaide, özgün estetiği ve anlatısıyla beğeni toplamıştı. Otuzlu yaşlarında mağaraya benzer bir odada yaşayan bir kadının, İstanbul’un gözlerden uzak yerlerinde ikiz kardeşini arama çabasını anlatıyordu. Yönetmenin bir sonraki filmi olan Aidiyet (2019), seyirci karşısına ilk kez yine Berlin Film Festivali’nde çıktı. Senaryosunu da Burak Çevik’in yazdığı film, adını Türkiye sinemasının genç yetenekleri arasına yazdırdı. Bir suç filmi olarak tanımlanabilecek Aidiyet, aynı zamanda bir yol ve aşk hikâyesi. 

Yazı: Ezgi Karaarslan