Burgess’in arşivinde ‘’A Clockwork Orange’’ın devam kitabı bulundu

Anthony Burgess’in klasikleşmiş romanı A Clockwork Orange’ın devam kitabı için yazdığı müsveddeler, geçtiğimiz günlerde yazarın Bracciano’daki evinde yer alan arşivinde keşfedildi.

1962’de yayımlanan roman, Kubrick’in 1972’de gösterime giren, kültleşmiş adaptasyonuyla da tanınıyor şüphesiz. Ancak film, günümüzdeki statüsüne erişmeden önce, yayımlandığı tarihten az bir zaman sonra yasaklanmış, Kubrick’in ölümünden sonra ise yeniden gösterime girmişti.

Romanın konusunu göz önünde bulundurunca bu yasağın nedenini anlamak daha kolay oluyor. Zira hikâyemiz; çok da uzak olmayan, distopik bir zaman diliminde, uzun ve karanlık sokakları dolduran Alex ve onun serseri çetesinin aşırı saldırganlığını konu ediniyor. Alex yakalandığında, devletin, suçluları tedavi etmek için uyguladığı bir deneyin kobayı haline geliyor. “Ludovico tekniğinin” kullanıldığı deneyde, suçlular cinsellik ve saldırganlık ile ilgili düşünmeye başladıklarında, kendilerine hastalığı tetikleyen bir tür ilaç veriliyor. Böylelikle Alex, bir otomatik portakala dönüşüyor: Dışarıdan organik, içeriden ise mekanik bir “canlı”.

Otobiyografik öğelelerin yan sıra, “modern insanın durumuna ilişkin felsefi yorumlar” içeren 200 sayfalık “A Clockwork Condition” isimli devam metni ise, hem metnin temalarını derinleştiriyor hem de kitap başlığının nasıl ortaya çıktığına açıklık getiriyor:

“1945’te, ordudan önceydi, Londra’da bir barda 80 yaşında bir Doğu Londralının ‘bir otomatik portakal kadar deli’ dediğini duydum. Neredeyse yirmi yıl boyunca bunu bir metnin başlığı olarak kullanmak istedim. Geleneksel bir motifti bu ve geleneksellik kaygısıyla tuhaf tekniklerin birleşiminden oluşan bir eserin adı olmalıydı.”

Ortaya çıkan el yazmaları yalnızca kitap hakkındaki değil, Kubrick’in adaptasyonu etrafında dönen tartışmaları da etkiliyeceğe benziyor.

(Yazı: Merve Coşkun)