Can’in arşiv kayıtlarında sıra 1975 Brighton konserinde

60’ların sonunda Köln’de kurulan ve canlı bir organizma gibi nefes alan, şekil değiştiren bir müzik kolektifine evrilen Can, birçokları tarafından krautrock akımının simge grubu olarak nitelendiriliyor. Hem stüdyo ortamında hem sahnede uzun uzun doğaçlayarak ve hiçbir şarkıyı bir kez daha aynı şekilde çalmayarak aralarındaki müzikal dinamiği gözler önüne seren grubun mirasını onurlandırmak isteyen Mute Records, geçtiğimiz aylarda bir konser albümleri serisine başlamıştı.


Grubun orijinal kadrosunun yaşayan tek üyesi olan Irmin Schmidt de arşivin düzenlenmesinde ve kürasyonda Mute’la birlikte çalışıyor. Mayısta yayımlanan Can: Live in Stuttgart 1975 kayıtlarının ardından sıra ekibin aynı yıl Brighton’da çaldığı konsere geldi. 

3 Aralık’ta piyasaya çıkacak Can: Live in Brighton 1975, yedi bölüme bölünmüş bir konser kaydı. Paylaşılan bilgilere göre 3. kısımda gitarist Michael Karoli’nin sahnede vokal yaptığı nadir performanslardan biri ölümsüzleşiyor. Dinlemeye açılan ilk tadımlık ise kapanış bölümünden 3 dakikayı biraz geçen bir sekans. Şüphesiz ki Can diskografisinin en popüler parçası olan “Vitamin C” etrafında şekillenen, tanıdık ama yeni hissettiren performans buradan dinlenebilir.

Albümün sınırlı sayıda basılacak 3 plaklık fiziksel versiyonu, Can biyografisi All Gates Open’ın yazarı Rob Young ve İngiliz müzik kritiği Kris Needs’in notlarının yer aldığı bir kitapçıkla birlikte gelecek. Müziği bunca zaman içinde biraz bile eskimemiş olan ve her dinleyişte yeni keşifler vadeden efsanevi ekibi, “A’dan Z’ye” serimizde albümleri, unutulmaz performansları, kayıt stüdyoları ve ilham kaynaklarıyla anmıştık. Okumak için buradan Bant Mag. No:56’ya ulaşabilirsiniz.