11. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali çok yakında

Yazı: Burcu Teker

Canlandıranlar Derneği tarafından ortak üretim, dayanışma ve yardımlaşmaya vurgu yapmak üzere “Elden Ele Animasyon” temasıyla bu yıl 11. kez düzenlenecek Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali, 23 – 29 Ekim’de Institut Français ve Müze Gazhane’ye yerleşecek. 

Institut Français’in giriş katı festival boyunca bir buluşma, konuşma ve çalışma mekânı olarak kullanılacak. Animasyon Kafe’de filmlerin yönetmenleriyle sohbet olanağı yaratılacak, çeşitli atölyeler gerçekleştirilecek, kolektif olarak büyük boyutlu bir fresk üretilecek. VR alanında ise artırılmış gerçeklikle üretilmiş animasyon filmler izlenebilecek.

Festival programında, yarışmaya katılan 1648 film arasından ön jürinin belirlediği; 14’ü Türkiye yapımı olmak üzere 78 kısa metraj yarışma filmi, 10 kısa metraj yarışma dışı film ve dört uzun metraj yer alıyor. Film seçkisinin tamamına Canlandıranlar’ın web sitesi üzerinden ulaşılabilir.

En İyi Film, En İyi Öğrenci Filmi, En İyi Türk Filmi ve En İyi İlk Film dallarında ödüllerin takdim edileceği yarışmanın jüri üyeleri; Emeka’s Money, Corruption Wahala: An Everyday Tale gibi kısa animasyonlarıyla bilinen Basement Animation Studio’nun kurucusu ve yaratıcı direktörü Mbuotidem Johnson, 2018’den bu yana Uluslararası Animasyon Film Derneği ASIFA’nın başkan yardımcılığı görevini yürüten Mohamed Ghazala ve stop motion konusunda uzmanlaşmış animasyon yönetmeni, uluslararası yapımlarda rol almış set tasarımcısı Merve Çaydere.

Etkinlik takviminde neler var?

Gösterimlerin yanı sıra film okumaları, okul ziyaretleri, söyleşiler ve atölyeler de festivale dâhil. Saygı Kuşağı kapsamında, Meray Ülgen’in 52 yıl önce Hisar Film Festivali’nde birincilik ödülüne uzanan 1970 yapımı sessiz stop motion animasyonu Bir Gün’ü izlemek mümkün olacak örneğin. Süleyman Alnıtemiz imzalı özgün müziğin eklendiği yeni versiyonuyla gösterilecek filmin ardından Ülgen’le bir söyleşi gerçekleşecek. 

11. edisyonun etkinlikleri epey heyecan verici. Bunlardan bir diğeri, animasyon yönetmenleri kadar ikinci kuşak çağdaş Türk bestecilerinin de başrolde olduğu Out of Into ve The Crowd filmlerinin gösterimi. Ardından Serdar Kökçeoğlu araştırmalarını, Pelin Kırca deneyimlerini aktaracak; çağdaş bestecilerimiz ve animasyon arasındaki ilişkiler ekseninde sohbete oturulacak. 

Festival kapsamında Deniz Tortum ve Virgile Mangiavillano, sanal gerçeklik içeren bir animasyon film yapmanın aşamaları ve kendine has zorlukları üzerine konuşacak. Selen Çalık’la film okuması, Merve Çaydere’nin stop motion üzerine yapacağı konuşma, Kaan Tanhan’la Etkileşimli Animasyon Atölyesi, Ferhat Akbaba’yla Zoetrop Yapımı Atölyesi, Eda Çağıl Çağlarırmak’la 9-13 yaş grubu için kurgulanmış Kendi Kitabını Tasarla Atölyesi de ilgililerini bekliyor.

11. Canlandıranlar Uluslararası Film Festivali’nin tüm etkinliklerine tek bir pass ile girilebilecek. Pass’ı edinmek için önümüzdeki günlerde Canlandıranlar’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Institut Français’e uğramak.