57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin kazananları

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, pandemi önlemleriyle haliyle geçmiş yıllara oranla biraz daha sönük geçti ama festivalin sinemaseverlerle buluşması sevindiriciydi. 

İki afiş ile duyurulan festivalin birinci afişinde Fatma Girik; diğerinde ise sağlık çalışanlarına ithafen özel hazırlanmış bir tasarım vardı. Altın Portakal’ın gelenekselleşen korteji bu sene iptal edildi.  Normalde yoğun bir kalabalıkla düzenlenen kapanış töreni ise bu yıl seyircisizdi. 

Festival, gösterimlerini üç açık hava sinemasında fiziksel mesafeli şekilde gerçekleştirdi. Yan etkinliklerin yokluğunda eski görkeminden ödün verse de Antalya sahillerinin ekim akşamı esintileriyle farklı bir Altın Portakal tecrübesine tanık olmak her şeye rağmen güzeldi. Maskeli ve mesafeli de olsa Türkiye sinema sektörünün bir araya gelebilmesi mutluluk verici. 

Festivalde ödüller 10 Ekim akşamı düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film Ödülü’nün sahibi, Azra Deniz Okyay’ın yönettiği “Hayaletler” oldu. Film geceden tam 5 ödülle ayrıldı. Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel, Ulusal Kısa Metraj ve Uluslararası Uzun Metraj olmak üzere dört yarışmada 44 filmin gösterildiği festivalin kazananlarının tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Erdem Tepegöz (Gölgelerin İçinde)

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Taşradan İstanbul’a, sistem eleştirisinden aile bağlarına uzanan 12 filmin yer aldığı Ulusal Yarışma’da Türkiyeli seyirci karşısına ilk kez çıkan farklı janrlardan filmlerin buluştuğu bir seçki vardı. Dünya prömiyerini geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan ve büyük ödülü kazanan Azra Deniz Okyay’ın Hayaletleri ülke sineması adına durduğu yer bakımından epey önemli. Kendi jenerasyonunun tecrübe ettiği “Yeni Türkiye”yi arşivlemek isteyen film, yarışmadan En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dâhil olmak üzere 5 ödülle ayrıldı. Fikret Reyhan’ın aynı binada yaşayan bir ailenin çatlamaya hazır ilişkilerini sunduğu ikinci uzun metrajı Çatlak ve Gürcistan’da terk edilmiş bir fabrikada yaratılan distopyada düzeni alt etme eylemi içinde bir hikâye anlatan Erdem Tepegöz filmi Gölgeler İçinde, Ulusal Yarışma’da birden fazla ödüle layık görülen diğer filmler oldu.   

En İyi Film: Hayaletler (Yönetmen: Azra Deniz Okyay, Yapımcı: Dilek Aydın)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Çatlak (Fikret Reyhan)
Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü: Kumbara (Ferit Karol)
En İyi Yönetmen: Azra Deniz Okyay (Hayaletler)
Cahide Sonku Ödülü: Asiye Dinçsoy, Betül Esener, Dudu Yetik (Dirlik Düzenlik)
En İyi Senaryo: Tunç Şahin (İnsanlar İkiye Ayrılır)
En İyi Kadın Oyuncu: Canan Atalay, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Süreyya Kilimci, Tuğçe Yolcu (Çatlak)
En İyi Erkek Oyuncu: Ahmet Mümtaz Taylan (Gelincik)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)
En İyi Müzik: Greg Dombrowski (Gölgeler İçinde)
En İyi Kurgu: Ayris Alptekin (Hayaletler)
En İyi Sanat Yönetmeni: Armen Ghazaryan (Gölgeler İçinde)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Nalan Kuruçim (Hayaletler), Nezaket Erden (İnsanlar İkiye Ayrılır)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Emrah Özdemir (Hayaletler)
Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Gölgeler İçinde (Erdem Tepegöz)
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

Uluslararası Yarışma’da farklı coğrafyalarda, bambaşka sorunları ele alan 10 film yarıştı. Yakın dünya tarihinin en utanç verici katliamlarından Srebrenitsa’yı Birleşmiş Milletler için çevirmenlik yapan Aida ve ailesinin gözünden izlediğimiz Nereye Gidiyorsun, Aida?, büyük ödülün sahibi oldu.

En İyi Film: Nereye Gidiyorsun, Aida? (Jasmila Žbanić)
En İyi Yönetmen: Massoud Bakhshi (En Uzun Gece)
En İyi Erkek Oyuncu: Ali Suliman (200 Metre), Salim Daw (Gaza Mon Amour)
En İyi Kadın Oyuncu: Natasa Stork (Belirsiz Bir Süre İçin Birlikteliğe Hazırlık)

Serdar Kökçeoğlu (Mimaroğlu)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

Deniz Tortum’un, babasının da hekim olarak 30 yıl çalıştığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki gündelik hayatı gözlemlediği belgeseli Maddenin Halleri, belgesel yarışmasının kazananı oldu. 

En İyi Film: Maddenin Halleri (Deniz Tortum)
Jüri Özel Ödülü: Mimaroğlu (Serdar Kökçeoğlu)

Irmak Karasu (Mamaville)

ULUSAL KISA METRAJ FİLM YARIŞMASI

İlgi çekici temaların buluştuğu Ulusal Kısa Metraj Yarışması, Türkiye’nin dört bir yanından farklı seslerle kısa kesişmeler yarattı. Bu dalda En İyi Film ödülü, Irmak Karasu’nun kendi ergenlik anılarından esinle anneannesine ithaf ettiği Mamavillein oldu.

En İyi Film: Mamaville (Irmak Karasu)
Jüri Özel Ödülü: Binbir Gece Masalları (Mahsum Taşkın)

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz