Azra Deniz Okyay’ın ilk uzun metrajı “Hayaletler” Gent, Varşova ve Antalya yolcusu

“Venedik Eleştirmenler Haftası’nın dikkate değer galibi olan, Türkiyeli sinemacı Azra Deniz Okyay’ın filmi Hayaletler ‘karanlığa gömülürken tam anlamıyla parlak bir gelecek vaat eden bir ülke’ hakkında sürükleyici ve etkili şekilde hazırlanmış bir keşif.”


Dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Geleceğin Aslanı ödülüne layık görülen, uluslararası sinema yayınlarınca olumlu eleştirilerle karşılanan Hayaletler’i bu sözlerle tarif etmekte Screen International’dan Nikki Baughan. Sulukule Mon Amour ve Küçük Kara Balıklar gibi kısa filmleriyle tanıdığımız Okyay’ın ilk uzun metrajı; ekim ayında üç önemli seçkide daha yer alarak festival yolculuğuna son sürat devam ediyor. 

13-24 Ekim tarihleri arası Belçika’da düzenlenecek 47. Gent Film Festivali’nin ana yarışmasına seçilen film; en iyi filme verilen Büyük Ödül ile müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Ödülü için yarışacak. Hayaletler’le birlikte ana yarışmaya seçilen yapımlar arasında Venedik’te Altın Aslan ve Toronto’dan Seyirci Ödülü almış Chloé Zhao filmi Nomadland, Berlin’den Altın Ayı ödüllü There Is No Evil ve Pedro Costa’nın Locarno’da Altın Leopar dâhil 3 ödül kazanan Vitalina Varela’sı var. Hayaletler ayrıca 9-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 36. Varşova Film Festivali’nin Keşifler bölümünde gösterilecek. Türkiye prömiyerini ise gelecek hafta başlayacak Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yapacak.

Başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaştığı film; tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin yaşandığı tek bir günde geçiyor ve İstanbul’un bir mahallesinde yaşanan kaosu dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor. Azra Deniz Okyay ile ilk uzun metrajı üzerine yaptığımız söyleşi için Bant Mag. ekim sayısını bekleyiniz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer