9. Engelsiz Filmler Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’nda hangi yapımlar var?

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali, tüm bireylerin kültürel yaşama katılma hakkına sahip olduğu gibi temel bir gerçekten yola çıktı ve herkesin eşit koşullar altında film seyredebileceği bir etkinlik olarak 2013’ten beri etkinliklerine devam ediyor. Festivalin 11-17 Ekim’de, çevrimiçi ve fiziksel gösterimler ile düzenlenecek olan 9. edisyonuna geri sayım başladı.

Engellilerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, kültürel ve sosyal bir etkinliğe katılma, yalnızca kendileri için değil parçası oldukları toplumu zenginleştirmek de için yaratıcı kapasitelerini geliştirip kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan festival geri dönüyor. İlk yıldan bu yana Engelsiz Yarışma adıyla anılan, Türkiye sinemasından yapımların buluştuğu bölüm bu sene itibariyle Ulusal Uzun Film Yarışması olarak düzenlenecek. 5 filmin bulunduğu yarışmanın jüri üyeleri arasında yönetmen Banu Sıvacı, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım ve yönetmen İnan Temelkuran yer alıyor.  

Kumbara
Yarışacak filmler 

Seçkideki yapımlardan biri, festival yolculuğuna son sürat devam eden Cemil Şov. Dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali’nde yapan, oyuncu olmak isteyen bir AVM güvenlik memurunun trajikomik hikayesinin anlatıldığı film Barış Sarhan’ın ilk uzun metraj çalışması. Müge Turan’ın yönetmeni Barış Sarhan ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz. 

Faysal Soysal’ın darbe sonrası travmalar ile kadın cinayetlerine getirdiği özgün bakış açısıyla taze siyasi, ahlaki ve felsefi bakış açıları sunan; Adana Altın Koza Film Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile dönen filmi Ceviz Ağacı da yarışmada.

Azra Deniz Okyay’ın tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde 4 farklı karakterin kesişen hikâyelerini anlattığı ve 77. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde “Büyük Ödül”e layık görülen filmi Hayaletler, Ferit Karol’dan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Behlül Dal En İyi İlk Film ödülünü kazanan Kumbara ve Cihan Sağlam’ın bir süredir ilişkilerinde problemler yaşadığı eşi Sevgi’nin kendisini aldattığını düşünen Ahmet’in hikâyesine odaklandığı, 31. Uluslararası Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film ödülünü kazanan çalışması Uzun Zaman Önce de Ulusal Uzun Film Yarışması’nda ter dökecek.

9. Engelsiz Filmler Festivali bu yıl da tamamen erişilebilir ve ücretsiz olarak izleyici ile buluşacak. Festivalin jüri üyeleri tarafından seçilecek olan En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra seyirciler tarafından belirlenecek olan Seyirci Özel Ödülü, 17 Ekim Pazar günü çevirimiçi olarak gerçekleşecek Ödül Töreni’nde sahiplerini bulacak.  

Festivalin çevrimiçi ayağına eff2021.muvi.com adresi üzerinden erişilebilir. Tüm film gösterimlerinin söyleşiler, altyazı seçenekleri ve sesli betimleme seçenekleriyle takip edilebileceği festival hakkında ayrıntılı bilgi için hemen buraya.

Yazı: Senay Arslan