24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başladı

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olarak 1998’den bu yana düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 24. edisyonu başladı. Bu yılın teması “Araftan Çıkmak”ta dünyanın dört bir yanından direnen, ilham veren ve dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Festival, her sene olduğu gibi, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın sorunlarına duyarlı herkesi, kadın örgütleri ve diğer ilgili sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi, toplumsal farkındalığı artırmayı ve kadın emeğini görünür kılmayı amaçlıyor.

Uçan Süpürge bu yıl iki aşamalı olarak düzenleniyor. 3 Haziran’da sona erecek çevrimiçi gösterimlerin ardından 4 Haziran’da yapılacak törende ödüller sahiplerine verilecek. Çevrimiçi gösterimlerde her film programda belirlenen gün ve saatte gösterime açılacak, üç gün boyunca izlenebilecek. Seçkide yapımlar ayrıca fiziksel olarak, 4-11 Haziran boyunca, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ve CerModern’deki açık hava sinemasında izlenebilecek.

“Petite maman”, “Hayaletler”, “Nomadland” ve diğerleri…

FIPRESCI Ödülü için yarışacak filmlerin yer aldığı “Her Biri Ayrı Renk” bölümünün yanı sıra “Kadınların Hafızası”, “Kadınların Amerikası”, “Kadınların Tarihi”, “Kısa Dalga” ve “Kız Çocukları İsterse Olur” bölümleri de dikkat çekiyor. Programdaki filmler ise birbirinden iddialı. Portrait of a Lady on Fire’ın yönetmeni Céline Sciamma’nın son filmi Petite maman, geçtiğimiz Akademi Ödülleri’nde büyük ödüle uzanan Nomadland, Suriyeli bir mültecinin sanat dünyasında deneyimlediklerini odağına alan The Man Who Sold His Skin, Maïwenn’in kendi yaşam öyküsünden de izler taşıyan son filmi ADN, erkeklerin ağırlıkta olduğu habercilik dünyasında bir grup Hint kadını takip eden Writing with Fire, Venedik’ten ödüllü Azra Deniz Okyay filmi Hayaletler kaçırılmaması gerekenlerden.

Bu yılın onur ödülleri oyuncu Nur Sürer ile oyuncu ve müzisyen Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’na verilecek.

Gösterim programı ve bilet satışıyla ilgili detaylı bilgi için festivalin web sitesi incelenebilir.