Cannes’dan ödülle ayrılan iki filmin yayın hakları Netflix’te

Geçtiğimiz iki hafta sinema dünyasının tüm odağını üzerine çeken 72. Cannes Film Festivali’nde ses getiren iki film yakında Netflix kataloğunda olacak.

Her geçen sene kapsama alanını genişleten Netflix, festivalden ödülle ayrılmış iki filmin yayın haklarını da kaptı. Geçtiğimiz yıllarda yaşananların ardından bu sene hiçbir yapımına Cannes’da prömiyer yaptırmayan Netflix’in yayın haklarını aldığı filmler, Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Atlantics ve merakla beklediğimiz animasyon yapım I Lost My Body.

Atlantics, oyuncu ve yönetmen Mati Diop’un ilk uzun metrajı. Senaryosu da Diop tarafından yazılan film, Dakar’da bir gökdelen inşaatında geçiyor. Senegalli yönetmenin festivalden övgü toplayan filmi, Dakarlı işçilerin trajik göç hikâyesini anlatıyor.

Eleştirmenler Haftası programının şampiyonu, bir diğer ödüllü Cannes filmi I Lost My Body ise Guillaume Laurant’ın Happy Hand kitabından yola çıkarak hazırlanmış bir animasyon. Skhizein gibi ses getiren kısa animasyonlarıyla tanınan Jeremy Clapin’in ilk uzun metraj çalışması olan I Lost My Body, bir laboratuvardan kaçıp Paris sokaklarında vücudunu arayan bir el ile birlikte Naoufel ve Gabirelle isimli iki karakterin aşkını da konu ediyor.

Henüz iki filmin de ne zaman Netflix’te yayınlanacağı bilinmiyor.