Casper Clausen’ın ilk solo albümü “Better Way” yayında

Efterklang ve Liima gruplarıyla tanıdığımız Casper Clausen, ilk solo albümünü 9 Ocak’ta City Slang etiketiyle yayımladı. Better Way isimli albümünü “Daha iyi bir yol bulmak, daha güçlü sevmek ve daha sert sevmek hakkında” sözleriyle tanımlıyor Danimarkalı müzisyen. 

Bir süredir Portekiz’in Lizbon şehrinde yaşayan Casper, albüm prodüksiyonunu Spacemen 3 üyesi Pete Kamber’la (ya da sahne ismiyle Sonic Boom) birlikte üstlenmiş. Gençlik yıllarından bu yana grup ve orkestraların parçası olan müzisyen, ilk solo albümünü kendini oldukça serbest bıraktığı bir yaratım süreciyle hazırlamış. “Her gün stüdyoma gidip bazı makineleri açıyor, yeni sesler çıkarıp sevdiğim bir tını bulduğum zaman zihnimin dehlizlerde sürüklenmesine izin veriyordum.” diyor Casper.

8 parçalık albümden paylaşılan ilk parça Silver Apples, Cluster, Harmonia gibi 60’lar ve 70’ler kozmik müzik sahnesinden gruplardan etkileşimler hissettiren “Used to Think” olmuştu. Casper, Portekiz’de verdiği konserlerde bu şarkıyı farklı versiyonlarıyla çalıp “test etmiş”. Şarkının enerjisini çok sevdiğini ve o dönem yazdıkları arasında favorisi olduğunu söyleyen müzisyen, bu şarkıdan ilhamla Kamber’la iletişime geçmiş. Melanie Matthieu, Andrew de Freitas ve Casper Clausen ortaklığıyla hazırlanan klibi de hemen aşağıda.

Better Way’in yayın tarihine bir ay kala paylaşılan ikinci tekli de ilk parçaya nazaran atmosferik ve dingin bir yapıya sahip “Ocean Wave” oldu. Şarkının klibi, üç yıldır Casper’ın stüdyo seansları ve performanslarından görüntüleri kayıt altına alan Sebastião Braga imzalı. Yönetmenden bu kayıtları, albümün yaratıldığı yere bir saygı duruşu olarak 8 dakikalık bir videoya dönüştürmesi istenmiş ve ortaya bu harika iş çıkmış.