Cat Power, Dave Gahan ve incelikli coverları

Kariyeri boyunca coverlarla haşır neşir olan Cat Power için bu anlamda hareketli günler yaşanıyor. Kendisi yeni bir cover derlemesi duyururken Depeche Mode solisti Dave Gahan da Soulsavers eşliğinde kaydettiği Cat Power cover’ı “Metal Heart”ı paylaştı.

Cat Power’ın şifalı cover pratiği

The Covers Record (2000) ve Jukebox’ın (2008) ardından Cat Power, söylemeyi sevdiği şarkıları yorumladığı yeni bir albüm kaydetmiş. 14 Ocak’ta yayımlanacak ve ismi Covers. 

Domino etiketiyle piyasaya sürülecek albümde Nick Cave, Lana Del Rey, The Replacements, Iggy Pop, Billie Holiday gibilerinden parçaları Cat Power’ın uysal ve narin vokalinden dinleyeceğiz. Müzisyenin 11. stüdyo albümü olacak Coversdan tadımlık olarak iki parça paylaşıldı bile: Frank Ocean’dan “Bad Religion” ve The Pogues’dan “A Pair of Brown Eyes”.

The Late Late Show With James Corden‘a konuk olan Cat Power, “Bad Religion” yorumunu programda canlı çaldı. Buradan izleyebilirsiniz. Müzisyenin “Bad Religion” serüveni bir turnesi sırasında kendi parçası “In Your Face”in kendini karanlık yerlere çektiğini fark etmesiyle başlamış. Frank Ocean’ın 2012 tarihli Channel Orange albümünde yer alan şarkının hayatına nasıl eklemlendiğini şöyle anlatıyor: 

“Bu şarkı [In Your Face] beni aşağı çekiyordu. Ben de büyük bir depresyona sürüklenmek yerine ‘Bad Religion’ın sözlerini söküp, şarkının üzerine onları söylemeye başladım.”

Cover yapmanın, bildik sulara yeni yerlerden açılmanın müzisyenler üzerindeki antidepresan etkisine oldukça aşinayız. Bu şifalı cover da yeni Cat Power koleksiyonunun açılışını yapacak. Albümde 2006’da yayımlanan kendi şarkısı “Hate”in “Unhate” isimli yenilenmiş bir versiyonu da var. Nick Cave’den “I Had A Dream Joe” ve Ryan Gosling’in tek albümlük müzik projesi Dead Man’s Bones’dan “Pa Pa Power”a nasıl yaklaştığını da merakla bekliyoruz. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda:

01 Bad Religion (Frank Ocean)
02 Unhate (Cat Power)
03 Pa Pa Power’ (Dead Man’s Bones)
04 A Pair Of Brown Eyes (The Pogues)
05 Against the Wind (Bob Seger)
06 Endless Sea (Iggy Pop)
07 These Days (Jackson Browne)
08 It Wasn’t God Who Made Honky Tonk Angels (Kitty Wells)
09 I Had A Dream Joe (Nick Cave)
10 Here Comes A Regular (The Replacements)
11 I’ll Be Seeing You (Billie Holiday)

Dave Gahan’dan favori şarkı yazarlarına saygı duruşu

Bir diğer cover albümü de Dave Gahan ve Soulsaver ortaklığıyla geliyor. Imposter isimli albüm hafta başında duyurulmuştu ve ilk tekli olarak da bir Cat Power yorumu paylaşıldı. 1998 çıkışlı Moon Pix albümünden “Metal Heart”ı ağır başlı ve kasvetli bir atmosferde yeniden hayal etmiş Gahan ve Soulsaver. 

Imposter albümünde “favori şarkı yazarlarına” saygı duruşunda bulunuyor Dave Gahan. Albümde yer alacak diğer parçalar arasında Neil Young, Bob Dylan, PJ Harvey, Mark Lanegan ve Charlie Chaplin’in (!) besteleri var. 

12 Kasım’da yayımlanacak albümün şarkı listesi şöyle:

01 The Dark End of the Street (Chips Moman and Dan Penn)
02 Strange Religion (Mark Lanegan)
03 Lilac Wine (James Shelton)
04 I Held My Baby Last Night  (Jules Bihari and Elmore James) 
05 A Man Needs a Maid (Neil Young)
06 Metal Heart (Cat Power)
07 Shut Me Down (Rowland S. Howard)
08 Where My Love Lies Asleep (Gene Clark)
09 Smile (Charlie Chaplin, John Turner and Geoffrey Parsons)
10 The Desperate Kingdom of Love (PJ Harvey)
11 Not Dark Yet (Bob Dylan) 
12 Always on My Mind (John Lee Christopher, Jr., Mark James and Wayne Thompson)