Caz ve dahası bu yaz da 25. İstanbul Caz Festivali’nde

27 farklı mekan… 250’yi aşkın yerli ve yabancı müzisyen… “İyi ki varsın” dedirten İstanbul Caz Festivali programına buyurun.

Dün açıklanan programıyla bu yazı iple çekeceğimizi bir kez daha garantileyen 25. İstanbul Caz Festivali, #25yıldırcazvedahası temasıyla yerli ve yabancı sayısız ismi İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor. 26 Haziran – 17 Temmuz arasında 27 farklı mekanda gerçekleşecek konserler, özel performanslar ve atölyelerle müzikseverler ile buluşacak olan İstanbul Caz Festivali’nin ilk açıklanan ismi 10 Temmuz’da Küçükçiftlik Park’ta vereceği konserle Nick Cave & The Bad Seeds olmuştu. Dün düzenlenen basın toplantısıyla Robert Plant, BadBadNotGood, Robert Glasper ve sayısız ismi konuk edecekleri bu seneki programın detaylarını açıklayan İstanbul Caz Festivali’nin gerçek anlamda nefeslerimizi kesen konuklarına birlikte göz atalım.

pjimage

Festivalin şüphesiz en önemli konuklarından biri müzik tarihinin kült topluluklarından Led Zeppelin’in kurucusu Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters olacak. İstanbul’da ilk konserini verecek Kanadalı grup BadBadNotGood, Robert Glasper, Terrace Martin, Taylor McFerrin, Christian Scott, Derrick Hodge’dan bir araya geldikleri R+R=Now projesi, melodilere Ortadoğu ritimlerini nefis bir şekilde işlemesiyle nam salmış Avishai Cohen, İngiltere’nin yükselen yıldızlarından Benjamin Clementine, naif vokalleriyle tanıdığımız Melody Gardot başta olmak üzere birçok farklı türde üretim yapan ismi izleme şansı bulacağımız İstanbul Caz Festivali’nin diğer konukları arasında şu isimler bulunuyor: Caro Emerald, Omar Sosa, Yiliañ Canizares, Knower, The Fred Hersch Trio. Programda yer alan tüm isimleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Caz Festivali’nin uzun zamandır gelenek haline getirdiği Parklarda Caz konserleri bu sene Khalkedon ile Fenerbahçe Parkı’nın yanısıra bu sene eklenen yeni lokasyon Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı’nda gerçekleşecek. Çocukça Bir Gün konserleriyle minik  müzikseverler, caz ve dahasını deneyimleme şansı yakalayacak. Festivalin artık Kadiköy geleneği haline gelen Gece Gezmesi konserleri, yine bir gece boyunca tek biletle müzikseverlerin birden çok mekanda gerçekleşecek performanslara katılmalarına imkan tanıyacak. Bant Mag. Havuz / Bina’nın da aralarında yer aldığı ve Gece Gezmesi’ne ev sahipliği yapacak mekanlar ise şu şekilde olacak: Zorlu PSM Ana Tiyatro, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM STUDIO,  The Marmara Esma Sultan Yalısı, Venedik Sarayı Bahçesi, Sultan Park Swissotel The Bosphorus, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Hall, Küçükçiftlik Park, KüçükÇiftlik Bahçe, Beykoz Kundura, Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı ve Salon İKSV.

25. İstanbul Film Festivali’nin biletleri 18 Nisan’da satışa çıkacak. Festivalin tüm ayrıntılarına, konserlerle ilgili detaylı bilgilere ve dahasına buradan ulaşabilirsiniz.