Cazın gizli kahramanı: Rudy Van Gelder

Dün akşam saatlerinde 91 yaşında hayatını kaybeden Rudy Van Gelder, cazın en önemli plak şirketlerinden Blue Note Records’a karakterini vermiş efsanevi bir kayıt teknisyeniydi. Van Gelder’i, Bant Mag. ekibinin 26. Akbank Caz Festivali için hazırladığı resmi blog‘da Leyla Aksu’nun kaleme aldığı Cazın Gizli Yüzleri dosyasında yer alan yazısıyla hatırlıyoruz.

Rudy Van Gelder

Gizemli tekniği, teknolojik merakı ve sayısız caz kaydında yakaladığı can alıcı hissiyatla janrın efsanevi prodüktörlerinden olan Rudy Van Gelder, yarım yüzyılı aşkın kariyerinde Miles Davis, Thelonious Monk, Sonny Rollins, Wayne Shorter ve John Coltrane gibi isimlerle binlerce kayıt gerçekleştirdi. Her enstrümanın duyulabildiği, insanı sanki kayıtların ortasına taşıyan prodüksiyon anlayışıyla tanınan Van Gelder, uzun yıllar boyunca birlikte çalıştığı Blue Note Records ile özdeşlemiş bir isim haline geldi.

Bir hayran olarak duyduğu caz aşkı ve amatör radyoya duyduğu ilgiyle kayıt işlerine atılan Van Gelder, ailesinin New Jersey’deki evinin salonunu stüdyoya çevirip, satın aldığı kayıtlardan daha yüksek kalitede işler üretmek amacıyla yerli caz müzisyenlerini eve davet etmeye başladı. Hafta içerisinde göz doktoru olarak çalışan ses mühendisi, 1950’li yıllarda Blue Note Records prodüktörü Alfred Lion’la tanıştırıldı ve sonrasında da 1953 ile 1967 yılları arasında yapılan tüm Blue Note kayıtlarında yer aldı. Kendini bir prodüktör olarak değil de daha çok bir ses mühendisi olarak tarif eden Van Gelder, Prestige, Savoy, Vox ve ilerleyen yıllarda da Verve ile CTI Records gibi New York şirketleriyle düzenli olarak çalışmaya başladı ve kendini stüdyosunu açtı. Kullandığı teknikler ve ekipman ile ilgili sırlarını hiçbir zaman paylaşmayan Van Gelder, 2009 yılında da Ses Mühendisliği Derneği’nden Altın Madalya kazandı.

Rudy Van Gelder’le birlikte Tadd Dameron, Cüneyt Sermet, Reid Miles ve George Russell’ın yer aldığı dosyanın tamamına ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.