CD teknolojisi 40 yaşında: Son bir yılın en pahalı CD’leri

Philips yetkilileri tarafından 1979 yılının 8 Mart’ında Hollanda’nın Eindhoven şehrinde basına ve halka tanıtılan yeni müzik dinleme teknolojisi “CD”, on yıllık zaman dilimi içinde satışlarıyla plakları geride bırakmayı başardı. Hazırlıkları 1974’te başlayan ve standartları Philips’in önemli rakibi olan ve bu teknolojiyle de ilgilendiği bilinen Sony ile koordine olarak belirlenen CD teknolojisi, zamanla yalnızca müzik dünyasını değil, video oyunu konsollarından ev sinema sistemlerine kadar birçok teknolojiyi etkileyen, hatta ortaya çıkmalarını sağlayan bir buluş oldu.

Dijital devrimle birlikte CD’lerin gördüğü ilginin gün geçtikçe azaldığının pekâlâ farkındayız. Yine de hatırlatmakta fayda var ki bir CD’den alabileceğiniz ses kalitesi, hâlâ Spotify’da ya da herhangi bir başka dijital streaming servisinde dinleyeceğiniz kayıtlardan yüksek. Üstelik hâlâ kimi dinleyiciler için değerini kaybetmeye yüz tutmuş “albüm” yapısını yaşatan ve plaktan çok daha az yer kaplayan bir format. Dijital servisler ve plakların yeniden popülerleşmesiyle CD satışları dünya genelinde düşse de kimi koleksiyonerler özel basımların, özel albümlerin peşine düşmeye devam ediyor. CD teknolojisi 40. yılına girmişken, geride kalan bir yılda en yüksek fiyatlara alıcı bulmuş CD’lerden radarımıza takılanları ve hikâyelerini derledik.

Prince – Black Album

Prince’in Aralık 1987’de piyasaya sürülmesi planlanan Black Album’ünü yayınına bir hafta kala geri çekmesinin ardında ilginç detaylar yatıyor. Albümü üzerinde herhangi bir yazı olmadan, simsiyah bir kapakla yayınlamak isteyen Prince, plak şirketi Warner Bros.’un katalog numarasını kapağın yanına eklemeye razı olmuştu. Fakat son aşamada gelen ısrarlarla albümün dilinden dolayı ebeveynlere bir uyarı ve bir de barkodun kapağa eklenmesini isteyen plak şirketi, Prince’in tadını kaçırıp o zamana kadar basılan 500.000 kopyanın “yok edilmesine” sebep olmuştu. Bu dönemde Warner Bros.’ta çalışan bazı “akıllılar” kendilerindeki kopyaları yok etmek yerine saklamayı tercih etmiş. Bu kopyalardan biri, geçtiğimiz Aralık 2018’de bir açık artırmada tam 4.573 Euro’ya alıcı buldu.

Gorillaz – Feel Good Inc (Brezilya promo)

Damon Albarn’ın 2000’lerin başlarıyla birlikte hayatımıza soktuğu çizgi grubu Gorillaz’ın en büyük hitlerinden biri olan “Feel Good Inc.”in EMI tarafından hazırlanan ve yalnızca Brezilya marketi için üretilen promo CD’si, Ekim 2018’de 6.000 Euro’ya satıldı. Müziğin her formatında koleksiyon yapanlar için farklı ülkelerde yapılmış basımlar önemli hedeflerdir. Mevzubahis bir hit şarkının fazlasıyla sınırlı sayıda ve tek bir ülkeye özel olarak üretilmiş bir promo kopyası olunca yarış daha da kızışıyor. Gorillaz’ın bu promosundan özel bir sticker setinin çıktığını ve açık artırmada satılan bu kopyada da sticker’ların eksiksiz olarak yer aldığını belirtelim.

ABBA – The Visitors (İlk baskı prototip)

İsveçli pop grubu ABBA’nın 1981 yılında yayınlanan son uzunçaları The Visitors’ın epey nadir bir baskısı, geride kalan bir yılın en yüksek fiyata alıcı bulan CD’lerinden biri oldu. Grubun plak şirketi Polydor tarafından yapılan ilk baskı denemelerindeki kopyalardan biri, Alman bir koleksiyoner tarafından internet üzerinden açık artırmaya sunuldu. The Visitors’ın yalnızca Polydor çalışanlarına dağıtılan bu nadir versiyonu, 3.200 Euro’ya satıldı.

Rihanna – Good Girl Gone Bad (İmzalı kopya)

Listemizin en yakın tarihli albümü olan Good Girl Gone Bad’in CD ve DVD’li özel baskılarından biri, hazır olun, tam 8.600 Euro’ya satıldı. Bunda hem CD hem DVD hem de albüm kitapçığının Rihanna tarafından imzalanmış olmasının payı büyük elbet. İmzalı ürünlerin 2019’da hâlâ bir fetiş objesi olması düşündürücü.

Brian Mannix – Brian Mannix (Promo)

Avustralya’da çocuk yaşta “güzellik yarışması” şampiyonu olan, kariyerinde birçok filmde oyunculuk yapan ve 1980’lerde Uncanny X-Men grubuyla aktif olan Brian Mannix’in 1990 yılında yayınlanan ve kendi ismini taşıyan solo albümünün, plak şirketi Musicland Releases tarafından hazırlanan promo kopyalarından biri, bir hafta süren açık artırma sonucunda başlangıç fiyatının tam 550 katına çıkarak 7.500 Euro’ya alıcı buldu.

Yükleniyor...