Dünya dönüyor: Almanya kasabasında tüketilmesi 12 yıl süren dev tuvalet kâğıdı rezervi, NBA maçında dağıtılacak Prince plakları ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

timberwolves

NBA maçına gelene Prince plağı NBA takımlarının müzisyenler ve müzik dünyasıyla olan dirsek teması malum. Prince’in doğduğu yer olan Minneapolis / Minnesota’nın NBA takımı Timberwolves da bu sezon boyunca süregelen Prince nostaljisini yeni bir boyuta taşıyor. Özel City Edition formasını Prince’in logosu ve albüm kapaklarındaki font’u kullanarak hazırlayarak efsaneye bir saygı duruşunda bulunan Timberwolves, 5 Nisan’da Miami Heat’i ağırlayacağı maç için de özel sürprizler hazırladı. Prince’in “Rock & Roll Is Alive! (And It Lives in Minneapolis)” kaydının sınırlı sayıda basılmış 7 inçlik plaklarını maça geleceklere dağıtacağını duyuran Timberwolves yetkilileri, takımın beklentilerin uzağında kaldığı sezonu bu tür sürpriz ve anmalarla taraftarları için çekici kılmaya çalışıyor.

beyaz sara

Beyaz Saray’ın süper kahraman stajyerleri Beyaz Saray’dan geçtiğimiz hafta paylaşılan ekonomik rapor, içerdikleri kadar tek sayfalık dev parodisiyle de gündeme geldi. Raporun 624. sayfasında yer alan ve Beyaz Saray’daki stajyerleri tanıtan bölümde listelenen isimler büyük şaşkınlık yarattı. Raporların genelde bakılmadan atlanan kısımlarından olan bu künyede dikkatli okuyucuları şaşırtmayı amaçlayan Beyaz Saray yetkilileri, Peter Parker, Bruce Wayne, Steve Rogers gibi aslında süper kahraman kimlikleriyle tanınan karakterlerin gerçek isimlerini stajyerleri arasında göstermiş. Star Wars evreninin favori kötülerinden Jabba The Hutt, Game of Thrones karakteri Jon Snow (ki John Snow olarak yazılmış) ve Monty Python yıldızı John Cleese listede yer alan diğer şaşırtıcı isimler.

Geçtiğimiz yıl da benzer bir “şaka” hazırlayan Beyaz Saray, raporda ekonomik danışman olarak Star Trek karakterleri James T Kirk ve Jean-Luc Picard’ın isimlerini yazmıştı. Sizce yetkililer tam olarak neyin peşinde olabilir?

Almanya’da bir kasaba tüketmesi 12 yıl süren dev tuvalet kâğıdı rezervinin son rulosunu da kullandı Almanya’da ufak bir Bavyera kasabası olan Fuchstal’da belediyle konseyinden bir görevlinin yanlışlıkla sipariş ettiği devasa tuvalet kâğıdı rezervi 12 yıllık kullanım sonunda nihayet bitirildi. “Son rulonun da kullanıldığını” açıklayan Fuchstal valisi Erwin Kang 2006 senesinde bir hata sonucu belediye ve devlet kurumlarında kullanılması için iki kamyon dolusu sipariş verilen tuvalet kâğıdının yarattığı en büyük sorunun depolamadan kaynaklandığını söyledi.

Siparişin geldiği dönemde kasabanın her köşesinde depolama için alan arayan dört kişilik bir ekip, çareyi ruloları devlet okullarından belediye binasına ve itfaiye dolaplarına, bulabildikleri tüm stok odalarına yığmakta bulmuş. Stoğun ancak 12 senede tüketilmesine sebep olarak ise zamanla sararıp solan tek katlı tuvalet kâğıdının çalışanlar tarafından beğenilmemesi, hatta çoğu kişinin evden kendi rulolarını getirmesi gösteriliyor. Tüm bu garip karmaşanın güzel tarafı ise bu siparişten bir sene sonra artan kâğıt fiyatları nedeniyle Fuchstal kasabasının 1.000 doların üzerinde kâr etmesi gibi gözüküyor. Şimdi yeni bir sipariş için hazırlık yapan kasaba yetkilileri, gene uzun dönemlik bir stok sipariş edeceklerini, ancak bu sefer çift katlı kâğıt alacaklarını söylüyor.

herodotus

Herodotus’un yaklaşık 2500 yıl önce yazılarında bahsettiği gemi arkeologlar tarafından keşfedildi Antik Yunan Tarihçisi Herodotus’un M.Ö. 450 yılında Mısır’a yaptığı seyahatte yapımını inceleme fırsatını bulduğu ve “Historia” kitabında uzun uzun bahsettiği, “baris” adı verilen gizemli nehir gemisi arkeologlar tarafından keşfedildi.

2000 yılında keşfedilen ve arkeoloji çalışmaları halen devam eden batık liman kenti Thonis-Heraclion’un 70’e yakın batık gemi barındıran su altı harabelerinde keşfedilen gemi, Herodotus’un yazılarında bahsettiği yapısal farklılıklar ve farklı inşa teknikleri taşıyor. Oxford University’nin denizaltı arkeolojisi bölümünün başkanı Damian Robinson The Guardian’a verdiği röportajda “Batık karşımıza çıkana kadar Herodotus’un haklı olduğunu anlamamıştık. Ancak karşımızda duran gemi kesinlikle Herodotus’un ince detaylarla aktardığı yapısal özelliklere sahip.” açıklamasını yaparak, arkeologların 17. Gemi ismini verdikleri batığın Antik Yunan tarihçisinin bahsettiği gemi olduğuna emin olduklarını ekliyor.

Herodotus’un bahsettiği daha ufak tahta parçalarıyla sabitlenen büyük kalaslara ve uzun iç kaburga iskeletine sahip, orijinal olarak yaklaşık 28 metre uzunluğundaki gemide kullanılan bu inşa tekniklerinin kendi çağı için bir yenilik olduğunu ve arkeologların daha önce böyle bir gemi ile karşılaşmadıklarını da not düşelim. M.Ö. 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen geminin, M.Ö. 5. yüzyılın ilk yarısında battığı düşünülüyor.

new york etsiz pazartesi

New York okulları da “Etsiz Pazartesi” hareketine katıldı Geçtiğimiz sene Brooklyn’de 15 pilot okulda başlatılan “Etsiz Pazartesi” uygulaması 2019-2020 öğretim yılında New York’ta bulunan 1.800 okulda başlatıldı. Artık New York’taki tüm devlet okullarında pazartesi günleri öğrencilerin öğle yemekleri için vejetaryen yemek çıkacak. Ekoloji dostu uygulamanın öğrencilerin sağlığını olumlu yönde etkileyeceği ve ülkedeki diğer bölgelerde de benimsenmeye başlanacağı umuluyor. Öncü New York kenti okullarındaki yeni uygulamalar bununla da sınırlı değil. Okullar her perşembe ürünlerini yerel çiftçilerden almaya başladı ve ayrıca öğrencilere geri dönüşüm dersleri veriliyor.