Cecil Castellucci’nin otobiyografik çizgi romanı “Girl on Film”e ilk bakış

Cecil Castellucci’nin hevesli bir film yapımcısından çok satan çizgi romanların yaratıcılığına uzanan sanatsal yolculuğunu anlattığı otobiyografik öyküsü Girl On Film, kasımda yayımlanıyor.


En İyi Grafik Hikâye dalında Retro Hugo Ödülü adayı olan Cecil Castelluci, 80’lerde yaşadığı gençliğine ve Star Wars sevgisinin yaratıcılık yörüngesini nasıl şekillendirdiğine ithafen Girl On Film’de kişisel bir iç döküşle kucaklayacak. Çizimleri Vicky Leta, Melissa Duffy, V. Gagnon ve Jon Berg tarafından yapılan çizgi roman hakkında yapılan ilk açıklama ise şöyle:

“Cecil Castellucci’nin anatla uğraşmayı, hafızanın doğasını ve 80’lerin New York’unda genç olmayı anlatan yaşam öyküsünde yolculuğa çıkın. […] Cecil, Star Wars’u ilk gördüğü andan itibaren sanatçı olacağına emindi. Muhtemelen bir yönetmene hatta belki de yeni bir Steven Spielberg’e dönüşecekti. Ardından 1980’de Fame filmi çıktı. Cecil’in bu filmi görmesine izin yoktu. Çünkü filmin yaş sınırlaması vardı ve o henüz 10 yaşındaydı. Ama televizyon programını seyretti ve arkadaşlarıyla Fame’deki sanat akademisine gidiyormuş gibi sahneler canlandırdı. Arkadaşları eğleniyordu ama Cecil için bu roller gerçek olmaya üzereydi. O bir sanat okulu çocuğu olacaktı. […] Shade the Changing Girl ve Star Wars: Moving Target çizgi romanlarının ödüllü genç yetişkin yazarı Cecil Castellucci’nin günlüğünü tutan Girl On Film, gençliğinden yetişkinliğe uzanan yolda tutkulu ve her daim hevesli bir sanatçıyı izleyerek, film yapımının meşakkatli yapısını derinlemesine incelerken, hafıza eylemini, kendimiz hakkında gerçekten bildiklerimizi nasıl hatırladığımızı ve nasıl yeniden şekillendirdiğimizi anlatıyor.”

Anılar sayfa sayfa canlanırken, zamanın ve perspektifin bu hatıratları nasıl renklendirdiğini görmemizi istediğini söyleyen Cecil Castelluci’nin bu kişisel işinin basımını BOOM! Studios üstleniyor. Girl On Film’in basılı kopyaları 19 Kasım’da BOOM! Studios’un web sitesinde satışa sunulacak. Dijital kopyalar ise comiXology, iBooks, Google Play ve BOOM! Studios üzerinden satın alınabilecek. O zamana dek, Girl On Film’den yayınlanan ilk sayfaları aşağıda inceleyebilirsiniz.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz