Ağlar anarşi için atılıyor: Spider-Punk

Farklı evrenlerin farklı örümcek kahramanlarını bir araya getiren çizgi roman serileri, video oyunları, animasyon, canlı aksiyon filmler peşi sıra yayımlanıyor. Aralarından (Spider-Ham ve Spider-Man Noir gibi) spot ışıklarını üzerine çekenler oldu bu süreçte. Sırada daha önce bu minvalde kimi Spidey ekiplerinde karşımıza çıkan, anarşik Spider-Punk var. 2014’te, Amazing Spider-Man #10 macerasında tanıştığımız karakter için ilk kez bir solo seri hazırlandı.

Dan Slott ve Olivier Coipel tarafından tasarlanan karakter için ilk başta Spider-UK ismi düşünülmüş, fakat her şeyiyle punk kültürünü yansıttıklarına inandıkları bu versiyon için Spider-Punk isminde karar kılmışlar. Spider-Verse arkında Earth-138’in Spider-Man’i olarak tanıştığımız Hobart Brown, aslen Spider-Punk. 

Spidey anlatılarının baş kötülerinden, Green Goblin olarak da bilinen Norman Osborn’un ABD başkanı olduğu bir paralel evrendeyiz. Esasında evsiz bir genç olan Hobart Brown, Başkan Osborn’un toksik atıklarından radyasyon kapan bir örümceğin ısırığıyla Spider-Punk’a evriliyor.

Bireyleri alt etse de kurumları alt etmek için yardıma ihtiyaç duyan Spider-Punk, kendisi gibi anarşik başka kahramanlarla güçlerini birleştiriyor. Mesela Captain Anarchy bunlardan biri. Paralel evrenin Captain America’sı olan bu karakter, Marvel evreninde Flag-Smasher olarak nam salmış, Disney+ dizisi The Falcon and The Winter Soldier’da da karşımıza çıkan Karl Morgenthau. Serinin tamamında, kendisine 4-5 kişilik bir kahraman takımının eşlik edeceği biliniyor. Captain Anarchy’nin yanı sıra Marvel evreninin yenice karakterlerinden Ironheart da ekibin bir parçası. Teknoloji dehası bu karakter, Iron Man’le yakın ilişkiler içinde.

spider-punk
Spider-Punk, Todd Nauck

6 Nisan’da yayına başlayacak beş bölümlük ilk Spider-Punk serisini Cody Ziglar yazmış, Justin Mason resimlemiş. Karakterin yaratıcılarından Dan Slott da ilk fasikülün kapak görselini çizerek kreatif ekibe katılmış. Todd Nauck, Maria Wolf, Mike Del Mundo ve Takashi Okazaki imzalı varyant kapaklar da yolda.

Çeşitli arklarda Web Warriors ve Spider-Geddon takımlarının bir parçası olarak görmüştük Spider-Punk karakterini. Mohawk görünümlü, dikenli maskesiyle ve zaman zaman eline aldığı gitarıyla Marvel evreninde görmeye alışık olduğumuz kahramanlardan ayrılıyor. Çizgi roman sayfalarının ötesine çeşitli animasyon serileriyle geçen Spider-Punk, Spider-Man Unlimited ve Marvel Strike Force gibi video oyunlarında, oynanabilen karakterlerden biriydi.