Céline Sciamma setlere dönüyor

Geçtiğimiz senenin en büyük sinema olaylarından biri olan Portrait de la jeune fille en feu’nün yönetmeni Céline Sciamma, arayı çok açmadan setlere dönmeye hazırlanıyor. Bir oyunculuk ajansının duyuru niteliğindeki tweeti, Sciamma’nın yeni bir proje için ön prodüksiyon sürecinde olduğunu ortaya çıkardı. İlanda, 7 ve 10 yaşındaki Nelly ile Marion isimli iki karakter için çocuk oyuncular arandığı belirtiliyor. Ayrıca çekimlerin önümüzdeki ekim ve kasım aylarında Paris’te gerçekleşeceği bilgisi de veriliyor.

Bu gizemli projenin içeriği henüz bilinmese de Sciamma’dan beklentilerimiz şimdiden çok büyük. Geçtiğimiz seneye damga vuran Portrait de la jeune fille en feu, 18. yüzyıldan ele aldığı bir aşkı anlatışıyla; bakmak ile görmek üzerine söyledikleriyle, sinema sanatına incelikli olduğu kadar çarpıcı bir kuir temsiliyeti armağan ediyordu. Film, 72. Cannes Film Festivali’nde kazandığı “En iyi senaryo” ve “Queer Palm”in yanı sıra dünya festivallerinde 40’dan fazla ödüle layık görülmüş, ayrıca Altın Küre adayları arasında yer almıştı. Bong Joon-ho tarafından “Uluslararası film Oscar’ının asıl sahibi” olarak nitelendirilmesini, aynı sene Criterion Collection seçkisine girmesini ve birçok eleştirmen tarafından “modern bir başyapıt” ilan edilmesini saymıyoruz bile…

Céline Sciamma, büyük çıkış yakaladığı Portrait de la jeune fille en feu’den önce de Fransız sinemasının dikkat çeken isimlerinden biriydi. Yönetmenliğini üstlendiği Girlhood, Tomboy, Water Lilies gibi filmler ve senaristleri arasında yer aldığı My Life As A Zucchini, Being 17 gibi yapımlarla sağlam bir başarı elde etmişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer