Cevdet Erek ile sesler arasında: çepeçerçeve

Hazırlayan: Eylül Ege - Fotoğraf: Barış Özçetin

Mimar, yerli sahnenin kült gruplarından Nekropsi’nin davulcusu, sesler üzerine araştırmalarının çıktılarını mekânsal yerleştirmelere tercüme eden sanatçı Cevdet Erek, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini açmaya hazırlanıyor. çepeçerçeve, 27 Ekim – 2 Aralık’ta Galeri Nev İstanbul’da ziyaret edilebilecek.

Cevdet Erek’in Berlin, neugerriemschneider’de devam eden in circulation adlı sergisindeki eser grubunu, gelişme ve üretim aşamaları galeride gerçekleşen yeni denemeleriyle buluşturuyor çepeçerçeve. Nesnelerin hem kendi aralarındaki hem de ziyaretçiyle olan ilişkilenme biçimleriyle çok katmanlı bir düşünsel alan oluşturmak niyetindeki sergi işe, adını aldığı kelimelerin birleşiminden başlıyor.

15 Eylül’de, Berlin’deki sergisi in circulation’a paralel olarak yayımladığı aynı isimli albümünde, geçtiğimiz yaz neugerriemschneider ve İTÜ MİAM’da derisiz deflerle kaydedilmiş dokuz parça, 30 dakika sunuyor Cevdet Erek. Binaural kayıtlardan oluşan koleksiyon, kulaklıkla dinlemeye uygun olarak tasarlanmış.

Ara ara dönüp okuduğumuz bir sohbet olarak Bant Mag. No:58’de yayımlanan Davul, hafıza ve doğaçlama: Cevdet Erek ve Murat Ertel başlıklı dosyamızı da meraklılarına hatırlatalım.