70’ler Cezayir’inden özgürlük şarkıları: Les Abranis 

Yazı: Sevda P. Yıldız

Dünyanın farklı köşelerinden iyi müziği bulup dinleyicilerle buluşturan plak şirketi Bongo Joe Records, Cezayirli psikedelik rock ekibi Les Abranis retrospektifini duyurdu.

İsviçre merkezli etiket, farklı kültürlerin ara renklerinin yansımalarını yansıtan müzikal arşivini her geçen gün zenginleştiriyor. Bunu bazen kenarda köşede kalmış bir cevherin duyulması için imkân yaratarak, bazen de geçmişten çekip çıkardığı tematik kayıtlarla yapıyor. Bongo Joe ekibinin bu kez kadrajına aldığı grup Les Abranis.

60’ların özgürlükçü ve keşiflere açık rüzgârına kapılmış Cezayirli grup Les Abranis; Kuzey Afrika’nın kadim Berberi müziğini, 60’lar Amerikan müziğinin baharatları rock, funk, disko, psikedelik öğelerle yoğurarak bir harikalar diyarı inşa ediyor. Plak şirketi, 45’likler serisi kapsamında 2018’de Les Abranis’in 1977 ve 1983 çıkışlı iki farklı şarkısını içeren Chenar Le Blues’u yayımlayarak, zamanında müziği kendi topraklarında “uygun görülmeyen”, konserleri iptal edilen, hatta tutuklanmış bu grubun çıkardığı sesi yankılamıştı.

Les Abranis’in tohumları, 60’lar Paris’inin bohem havasında yolları kesişen iki Kabiliyeli genç Shamy El Baz ve Karim Abdenour tarafından atılmış. Birbirlerine bağlanmalarını sağlayan Cezayir müziğinin mirasını dönemin popüler tınılarla birleştirerek kendilerine ortak bir oyun alanı yarattı. 1967’de basçı Madi Mehdi ve davulcu Samir Chabane ile bir araya gelerek bu oyun alanından Les Abranis hikâyesinin çıkmasını sağladılar. Kabiliye vokalleri ve disko, funk, rock öğelerinin harmanı olan stilleri zaman içinde caz öğeleri içeren, pentatonik melodili progresif rock örneklerine dönüştü. Tür isimleriyle tanımlarken kaybolmamak mümkün değil. 

Bongo Joe Records’ın titiz çalışmasıyla tüm süreci okuyabileceğimiz bir seçkiyle hazırlanan derleme, grubun erken dönemlerindeki garage rock denemelerinden son dönemdeki ustaca doğu-batı sentezlerine kadar özenle seçilmiş örneklerini içeriyor. Amazigh Freedom Rock 1973​-​1983 ismiyle piyasaya sunulan albümden üç parça yukarıdaki Bandcamp bağlantısından dinlenebilir. Albümün tamamı ise 28 Nisan’da yayında.

Les Abranis