Sonic Youth sandığından beş şarkı yolda

Sonic Youth, nadir kayıtlardan oluşan yeni bir albümle döneceğini duyurdu. In/Out/In adını taşıyacak koleksiyon, grubun 2000-2010 aralığında kaydedilip yayımlanmamış materyallerinin bir derlemesi olacak. İlk defa duyacağımız beş şarkı LP, CD ve kaset formatlarında fizikselleşecek. Takvimlerde 18 Mart işaretlensin!

Parçalar birbirinden farklı yerlerde kaydedilmiş.“Basement Contender” ve “Machine”, Sonic Youth’un Northampton, Massachusetts’teki prova odasında; 2009’a tarihlenen, Matador etiketli The Eternal albümünün hazırlığı esnasında doğmuş mesela. 

“In&Out” Pomona, California’da ve grubun New Jersey’deki stüdyosu Echo Canyon’da, “Out&In” ise dört numaralı parça “Social Static”te de çalan ve 1999-2005 döneminde Sonic Youth üyesi olan Jim O’Rourke ile birlikte, yine aynı stüdyoda kayda alınmış.

Koleksiyonun masteringi Bush Tetras, Durand Jones and the Indications, Ben Chasny ve çok daha fazlasıyla çalışan Carl Saff’in elinden.

Şimdilik yalnızca bandcamp üzerinden dinlemeye açılan ilk tadımlık “In&Out”, Kim Gordon’ın ne söylediği pek anlaşılmayan bulanık vokali, ritmik yapısı ve içeriğindeki başkaca kirli seslerle dikkat çekiyor. Yedi buçuk dakikalık bir meditasyon seansı âdeta.

Kim Gordon’dan bir de kitap 

2014’te Is It My Body? Selected Texts, 2015’te Girl In A Band ve 2020’de No Icon adlı kitapları yayımlanmıştı Kim Gordon’ın. Sıra 18 kadının müzik dünyasındaki deneyimlerini kaleme aldığı bir koleksiyon olan This Woman’s Work: Essays On Music’e geldi. 

Gordon ve müzik yazarı Sinéad Gleeson tarafından hazırlanan kitap en başından beri erkek bakışıyla sunulmuş her şeye “Yok ya!” diyor. Bu çalışmada enstrüman tasarımcıları, müziği aktivizmle harmanlayanlar, pop kraliçeleri, türlere dair kalıpları yıkan kadınların seslerini duyacağız. Kadın üzerinden kodlanan kanonlara ve bu cinsiyetçiliğe karşı sesini yükseltecek kitaptaki metinleri kaleme alanlar arasında Anne Enright, Fatima Butto, Rachel Kushner, Juliana Huxtable, Yiyun Li, Liz Pelly, Maggie Nelson gibi isimler var. 

Kim Gordon, bir Instagram paylaşımında şu cümleleri yazmıştı: “‘Bir gruptaki kadın olmak nasıl bir şey?’ Kariyerim boyunca sürekli karşılaştığım bu soru, bir müzisyen olarak bana kendimi altüst edilmiş, bir ucube ya da hepimizin aynı olduğunu hissettiriyordu. Bir keresinde erkek arkadaşıma penisi olmasının nasıl hissettirdiğini sormuştum. Bence bunlar birbirine denk sorular.” 

This Woman’s Work: Essays On Music, White Rabbit aracılığıyla 7 Nisan 2022’de yayımlanacak.