Chadwick Boseman (1977-2020)

Marvel sinematik evreninin Black Panther’ı, Amerikalı aktör ve yapımcı Chadwick Boseman, 43 yaşında hayatını kaybetti. Boseman, 2016’dan bu yana bağırsak kanseriyle mücadele ediyormuş.

Kariyerinin ilk yıllarında rol alacağı bir dizide canlandırdığı karakterin siyahlara dair basmakalıp klişelerle dolu olduğunu eleştirdiği gerekçesiyle projeden kovulan Boseman, sonraki yıllarda ses getiren performanslarıyla dünya genelinde siyahlar için simge bir figür hâlini aldı. Çeşitli Marvel filmlerinde T’Challa / Black Panther rolüyle hafızalara kazınan Boseman’ın filmografisinde akıllara kazınmış birçok biyografik performans yer alıyor. 

2013 yapımı 42’da MLB’de oynayan ilk siyah beyzbolcu Jackie Robinson’ı canlandıran Boseman’ı bir sonraki yıl Get On Up’ta “soul müziğin kralı” James Brown rolüyle izlemiştik. 2017’de Marshall filminde sivil haklar aktivisti ve avukat Thurgood Marshall performansıyla başroldeydi. 2016’da Captain America: Civil War’la adım attığı Marvel sinematik evreninin yıldızlarından birine dönüşen Boseman, 2018’de Oscar’a da aday gösterilen Black Panther filmiyle NAACP ve Screen Actors Guild gibi platformlardan ödüller kazandı. Boseman, Hollywood’da Black Lives Matter hareketine dair farkındalık yaratmak adına birçok çalışmada da yer aldı. 

4 yıldır kanser tedavisi gören ama hastalığını basından saklayan Boseman, bu süreçte rol aldığı yapımlarda kemoterapi ve ameliyatlar arasında çalışmış. Kendisini izlediğimiz son yapım, Spike Lee’nin Netflix’te yayımlanan Da 5 Bloods filmi oldu. Boseman; prodüksiyonu tamamlanan ama henüz vizyona girmeyen, August Wilson’ın Pullitzer ödüllü oyunu Ma Rainey’s Black Bottom’un sinematik uyarlamasında Viola Davis’le başroldeydi. Filmin vizyon tarihi henüz bilinmiyor.

Wakanda forever!