Blues'un Annesi ile müziğin dönüştürücü gücü üzerine: "Ma Rainey’s Black Bottom"

Chicago, 1927. Bir kayıt stüdyosundayız. Öğleden sonra saatleri, sıcaklık ve gerilim gittikçe yükselmekte… İlk kadın blues vokalistlerinden, “Blues’un Annesi” lakaplı Gertrude “Ma” Rainey parıltılı elbiseleri ve dağılmış makyajıyla karşımızda. Yanında kız arkadaşı ile orkestrası var.

Grup, stüdyonun klostrofobik prova odasında beklerken gözüpek şarkıcımız, beyaz menajeri ve yapımcısıyla müziği hakkında ateşli bir münakaşaya başlıyor. Endüstriye damga vurmak isteyen hırslı trompetçi Levee de müzisyen arkadaşlarına yaşadıklarını anlatmaya teşvik ediyor. Henüz farkında olmasalar da bu hummalı tartışma, gerçekleri açığa çıkaracak ve hayatlarının akışını sonsuza kadar değiştirecek.

Pulitzer ödüllü yazar August Wilson’ın aynı isimli oyunundan uyarlanan Ma Rainey’s Black Bottom, blues’un dönüştürücü gücü ve kişisel değerlerinin toplumun önyargılarınca belirlemesini reddeden sanatçılar hakkında. Yapımcıları arasında Denzel Washington’ın yer aldığı projede, Fences filmindeki performansıyla ilk Oscar’ına uzanan Viola Davis’i başrolde görüyoruz. Kolon kanseri nedeniyle geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan, Marvel sinematik evreninin Black Panther’ı Chadwick Boseman ise kendisine eşlik eden isim… Film, aktörün vefatından önce yer aldığı son yapım olduğu için, ayrı bir önem taşımakta. 

İddialı projenin arkasında Broadway’in iki emektar isminin imzası var. Yönettiği Angels in America oyunuyla Tony ödülüne layık görülmüş, son olarak The Immortal Life of Henrietta Lacks için kamera arkasına geçmiş George C. Wolfe reji koltuğunda. Daha çok oyunculuk kariyeriyle tanınan oyun yazarı ve yönetmen Ruben Santiago-Hudson ise eseri sinemaya uyarlayan isim. İkili daha önce 2005 tarihli HBO filmi Lackawanna Blues için bir araya gelmiş; Altın Küre ve Emmy’e layık görülen yapım oldukça iyi eleştiriler almıştı.

Ma Rainey’s Black Bottom’ın yaklaşan ödül sezonunun iddialı filmlerinden olacağına şüphe yok. Viola Davis’in En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı için Nomadland’den Frances McDormand ile büyük bir rekabet içinde olacağı, talihsiz bir şekilde aramızdan ayrılan ve oldukça iyi bir performans ortaya koyduğu belirtilen Chadwick Boseman’ın, Heath Ledger gibi bir kariyer ödülüyle onurlandırılabileceği söyleniyor.

18 Aralık’ta Netflix’te seyirciyle buluşacak Ma Rainey’s Black Bottom’dan yayımlanan karakter posterleri hemen aşağıda. Davis ve Boseman dışında Colman Domingo, Glynn Turman, Taylour Paige, Dusan Brown ve Michael Potts gibi oyuncuları 1920’lerin kostümleri içerisinde görmekteyiz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer