Netflix, yayın akışına başlıyor

Netflix kataloğunda gezinip ne izleyeceğine bir türlü karar veremeyenlerden misiniz? Haberler güzel, Netflix bu kararsızlığınıza çözüm olmak niyetinde. “Direct” isimli kanalın denemelerine başlayan platform, alıştığımız bir televizyon kanalı gibi işleyecek. Yani kürasyonu Netflix’e ait bir yayın akışıyla, farklı türlerden dizi, film ve programlar peşi sıra dizilecek.

Netflix kütüphanesindeki çeşitliliği gözler önüne sermesi amacıyla kurgulanan Direct, streaming servisinde bir ilk olarak gerçek zamanlı ve kürasyonu yapılmış yayın bloklarından oluşacak. Direct’in test yayını için 9 milyondan fazla Netflix abonesi bulunan Fransa seçilmiş. Bu tercihin sebebi olarak ülkede hâlâ yaygın şekilde geleneksel televizyon kültürünün devam ettiğine vurgu yapılmakta. Yapılan açıklamalarda gerek Netflix kataloğunu tükettiğini düşünenlere gerek platforma ilk kez katılanlara rehberlik edecek Direct’in, kenarda köşede kalmış kimi yapımları parlatacağına inanılıyor. 

5 Kasım’da sınırlı sayıda kullanıcıyla test yayınlarına start verilen Direct’in aralık itibariyle Fransa’da daha geniş bir kitleye ulaşacağı belirtiliyor. 2020’de hem üye sayısı hem de orijinal içeriklerinde çarpıcı bir artışa imza atan Netflix’in Direct için uzun vadeli planları merak uyandırsa da henüz detaylar paylaşılmış değil.

23 Ekim’de Netflix’te yayımlanan ve kısa sürede platformun en popüler yapımlarından birine dönüşen mini dizi The Queen’s Gambit’le ilgili değerlendirmemize buradan ulaşabilirsiniz.