Shonda Rhimes dizimiz “Bridgerton” soruyor: “Aşkta ve savaşta her şey mübah mıdır?”

 “Siyah olmayan insanlar bir dizi yarattığında ve içine sadece tek bir Siyah karakter eklediklerinde, o karakter tüm süresini ‘Siyah bir adamım ben…’  gibisinden konuşarak geçiriyor. Dünya gerçekte bu şekilde işlemiyor. Her gün bir Siyah olarak uyanıyorum ve bu konuda kafam hiç de karışık değil. Siyah bir kadın olarak nasıl hissettiğimi sizinle tartışmama gerek yok çünkü kendimi güçsüz kılınmış hissetmiyorum zaten.”

Grey’s Anatomy, Scandal, How to Get Away with Murder gibi izlenme rekorları kıran, çeşitlilik sahibi dizilerin arkasındaki isim Shonda Rhimes, televizyon sektöründe stereotipleştirme ve yanlış temsiliyet hakkında böyle düşünüyor. Meşhur karakterlerinden Annalise Keating sadece ırkı hakkında konuşan, adalet temsilcisi bir avukat değil mesela; karanlık bir geçmişe sahip, günahları ve sevapları olan, geçinmesi zor bir kadın. Mesele her sese de kulak vermekse eğer, sadece belirli kodlara sahip anlatılar yaratmanın da bir çeşit ayrımcılık olduğunu düşünmekte yazar/yapımcı.

Ardı arkası kesilmeyen başarılarıyla 2000’li yılların televizyon sektörüne damgasını vuran Rhimes, bu sene içinde sürpriz bir karar aldı ve 15 yılını verdiği ABC ile bağlarını kopardığını, artık Netflix ile çalışacağını açıkladı. Dizileri inanılmaz izleniyor, kanala 2 milyar dolardan fazla para kazandırıyordu fakat ABC’nin (ve sahibi şirket Disney’in) ona düşen payı azaltma talebinden memnun değildi. Kızının dadısının Disneyland’de yaşadığı tatsız bir olay, yapımcı için bardağı taşıran son damla oldu.

Londra yüksek sosyetesi için aşk, ihtiras ve dedikodu zamanı

Shonda Rhimes ile Netflix ortaklığının ilk meyvesi olan Bridgerton, yeni fragmanıyla karşımızda… Julia Quinn’in Türkçe’ye de çevrilmiş, çok satan serisinden uyarlanan dizi, 19. yüzyıl İngiltere’sini mesken tutuyor. Şatafat, ihtiras ve ihanet dolu bir atmosfer bu; dedikodu gazeteleri skandallarla, sosyetedeki yasak aşk haberleriyle dolup taşmakta. Varlıklı Bridgerton ailesinin üyesi olan Daphne’yi, Londra yüksek sosyetesinde aşkı ve mutluluğu ararken görmekteyiz. Ailesi eş adaylarını teker teker reddededursun o kalbini asi ve müzmin bekar Hastings Dükü’ne kaptırıyor. Gizemli Leydi Whistledown tarafından duyurulan bir skandalla, genç kadının adı sosyete dedikodularına karışıyor.

Uslanmaz romantikler, entrika bağımlıları ve dönem dizisi severlerin ilgisini çekebilecek yapımın Britanyalı oyunculardan oluşan bir kadrosu var elbette. Phoebe Dynevor ve Regé-Jean Page başrolleri paylaşırken; kadroda ayrıca Golda Rosheuvel, Jonathan Bailey, Luke Newton, Luke Thompson, Claudia Jessie, Nicola Coughlan, Ruby Barker, Sabrina Bartlett, Ruth Gemmell, Adjoa Andoh, Polly Walker, Bessie Carter ve Harriet Cains bulunuyor. Leydi Whistledown’a ise sesiyle usta aktris Julie Andrews hayat veriyor.

25 Aralık’ta Netflix üzerinden seyirciyle buluşacak Bridgerton’ın ikinci sezon onayı aldığını da ekleyelim.

Yazı: Merdan Çaba Geçer