Charlie Kaufman’ın yeni filmi: “I’m Thinking of Ending Things”

Charlie Kaufman’ı özleyenler için haberler süper: Yönetmenin yeni filmi I’m Thinking of Ending Things 4 Eylül’de Netflix’te olacak. Filmler pandemi nedeniyle sinema salonlarında gala yapamasa da Netflix bu durumu avantaja çevirmek için atak yapmaya devam ediyor. Merakla beklenen Kaufman filmi, Iain Reid’in 2016 tarihli aynı isimli romanını temel alıyor. Roman, Türkçeye Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum adıyla çevrilmişti.

Filmin oyuncu kadrosunda göze çarpan isimler arasında Toni Collette, Jessie Buckley, Jesse Plemons ve David Thewlis var. I’m Thinking of Ending Things, ilişkisi hakkında kafasında sorular olmasına rağmen yine de partnerinin aile çiftliğini ziyarete giden genç bir kadını merkeze koyan psikolojik bir gerilim. Bu aile ziyareti sırasında olaylar yavaş yavaş kontrolden çıkmaya başlarken baş karakterimizi; kendisini, erkek arkadaşını ve hayatına dair her şeyi sorgularken görüyoruz.

Charlie Kaufman, Entertainment Weekly’ye verdiği röportajda, filmin insanlara “Ne oluyoruz?” hissi yaşatması amacıyla yola çıkmadığını söylüyor. Önceki filmlerinde yaptığı şaşırtma taktikleri yerine daha yeni şeyler denediğini söylüyor Kaufman. Filmde evin ifade ettikleri üzerine de konuşan yönetmen, “Ne zaman birini evimize getirsek, iki türlü bir endişe duyarız. Ailem onun hakkında ne düşünecek? Ve o, ailem hakkında ne düşünecek?” diyor. Bu açmazı bir tür iki ucu keskin bir bıçak olarak düşündüğümüzde, hikâyenin her türlü olasılığa kapı açabileceğini de görüyoruz. Entertainment Weekly’de paylaşılan, filmden ilk kareler hemen aşağıda.

Being John Malkovich, Adaptation. ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmlerinin yazarı Kaufman, en son 2015’te Anomalisa’yı yönetmişti.

Yazı: Can Özsoy