Philip K. Dick’in ikiz kardeşi olarak Charlize Theron

Y tu mamá también, Children of Men ve Gravity gibi işleriyle muhteşem bir filmografi inşa edip, son uzun metrajı Roma ile büyük sükse yaratan Alfonso Cuarón; dijital platformlarla olan iş birliklerini hız kesmeden sürdürüyor. Roma’nın Netflix orijinal filmi olması ve çekimleri devam eden Disclaimer dizisinin haklarının Apple TV+’da bulunmasının ardından; Charlize Theron başrollü yeni projesi Jane’i, Amazon Prime çatısı altında hayata geçirmeye hazırlanıyor Cuarón.

Yönetmen; kitapları Blade Runner (1982) ve Minority Report (2002) gibi birçok filme kaynak materyal olan, bilim kurgu edebiyatının büyük kalemi Philip K. Dick’in gizlerini keşfe çıkaracak. Filme ismini veren kişi, yazarın ikizi olan ve doğumundan altı hafta sonra vefat eden kız kardeşi… Vefatının Dick’in kişisel yaşamında büyük tesiri olduğu ve yaratıcı çalışmalarını büyük oranda etkilediği biliniyor. Jane’in hayatta kaldığı bir alternatif gerçekliğe sahip olacak yapımda, ikilinin ilişkisi, “hareketli, merak uyandıran ve kara mizah soslu” bir öyküyle anlatılacak.

Alfonso Cuarón ile ilk kez çalışacak ve Jane’e hayat verecek olan Charlize Theron, Philip K. Dick’in kızı Isa Hackett ile birlikte yapımcı kadrosunda da yer alacak. Daha önce babasının aynı isimli romanından uyarlanan The Man in the High Castle dizisini de önümüze getirmiş olan Isa Hackett; eşsiz hayal gücüne sahip yazara yakışan, biyografi türünün geleneklerine meydan okuyan bir filmin yaklaşmakta olduğunu düşünüyor.

Alfonso Cuarón’un kariyerinde tüm bölümlerini yazıp yönettiği tek dizi olan Disclaimer için de heyecan katsayımızın fazlasıyla yüksek olduğunu belirtelim. Renee Knight’ın aynı adlı romanından ilhamla, saygı duyulan kurumların gizli ihlallerini ortaya çıkarmak amacıyla çalışmalar yürüten Catherine Ravenscroft (Cate Blanchett) isimli bir gazeteci odağa alınacak. İddialı oyuncu kadrosunda Blanchett dışında kimler kimler var: Kevin Kline (A Fish Called Wanda), Lesley Manville (Phantom Thread), Kodi Smit-McPhee (The Power of the Dog), Jung Ho-yeon (Squid Game) ve Sacha Baron Cohen (Borat).