Kedilerin ressamı Louis Wain’in biyografisi, oyuncu kadrosunda yok yok

Sonbahar festivalleri için tarihler yaklaştıkça, programlarında yer alan yapımların tanıtım materyalleri de teker teker paylaşılmaya devam ediyor. Bunlardan biri, Toronto Uluslararası Film Festivali kapsamında prömiyerini yapacak olan, künyesindeki isimlerle merak duygumuzu kamçılayan yeni bir biyografi: The Electrical Life of Louis Wain.

İsminden de anlaşılacağı üzere yapım, daha çok rengârenk fantastik portreleriyle tanınan İngiliz sanatçı, ressam ve grafiker Louis Wain’in Viktorya dönemindeki yaşamından bir kesit sunacak. Kendisi muzdarip olduğu şizofreni ile ilişkilendirilen, dönemsel olarak yaptığı kedi çizimleri ile meşhur daha çok. Yayımlanan sinopsiste, başroldeki Benedict Cumberbatch’in kariyerinin en iyi performansını çıkardığı gibi iddialı bir ibare geçiyor.

İlk uzun metrajı Black Pond ile ülkesi İngiltere’de övgülere doymayan, ününü daha çok Channel 4’da yayımlanan kara komedi Flowers’a borçlu Will Sharpe; hem Simon Stephenson (Luca, Paddington 2) ile senaryoyu kaleme almış hem de yönetmen koltuğuna oturmuş. Kendisi aynı zamanda Sherlock, Giri/Haji, Dirk Gently gibi yapımlarda rol almış ünlü bir oyuncu; dolayısıyla sağlam bir oyuncu kadrosu kurması şaşırtıcı değil.

Sharpe ile Flowers’da da çalışan Olivia Colman ve The Crown’ın yıldızı Claire Foy başta olmak üzere Andrea Riseborough (Birdman), Sophia Di Martino (Loki), Toby Jones (Harry Potter serisi), Stacy Martin (Nymphomaniac: Vol. I), Asim Chaudhry (Black Mirror: Bandersnatch), Hayley Squires (I, Daniel Blake), Julian Barratt (The Mighty Boosh) performansını izleyeceğimiz isimlerden bazıları.

Kadro 2 de sürpriz isim barındırıyor. Şu aralar nereye baksak gözümüze çarpan (ve bundan pek de şikayetçi olmadığımız) Taika Waititi, New York Journal-American’ın meşhur editörü Max Kase kılığında karşımıza çıkacak. Mütevazı bir oyunculuk kariyeri bulunan biricik Nick Cave’i ise edebiyatta bilim kurgu janrının en önemli temsilcilerinden; The Invisible Man, The War Of The Worlds ve The Time Machine’in yazarı H. G. Wells suretinde izleyeceğiz. Bu isimlerden çoğunun oldukça kısıtlı ekran süresine sahip olacağını belirtelim.

The Electrical Life of Louis Wain’in 5 Kasım’dan itibaren Amazon Prime kataloğuna eklenmesi bekleniyor. İlk görseller hemen aşağıda.