“Borat”, Trump’ın Amerika’sına karşı

Amazon Prime üzerinden 23 Ekim’de yayımlanacak yeni Borat filmi, ABD’deki başkanlık seçimlerini ve pandemi sürecini ele alıyor. Trump’ın, Jeffrey Epstein’ın yargılandığı çocuk istismarı ve fuhuş ağı oluşturma davasına adının karışması, filmde ele alınan konular arasında.

Film ile ilgili ilk haberlerde, Borat’ın artan ünü sebebiyle kılık değiştirerek Amerika’da röportajlar yapmaya devam ettiğini öğrenmiştik. Fragmandan da anlaşıldığı üzere Amerika’ya doğru “gizli bir görev” için tekrar yola çıkan Kazakistanlı gazetecinin, kızıyla (Maria Bakalova) birlikte salgın günlerini burada geçirdiğini öğreniyoruz. Vatandaşlarla yaptığı röportajların yer aldığı sahnelerde “Virüs mü yoksa demokratlar mı daha tehlikeli?” gibi sorularla karşılaşıyoruz. Cohen’in Trump kılığına girdiği anlar da fragmanda yer almakta. Tabii Rudy Giuliani ve ABD başkan yardımcısı Mike Pence gibi politikacılar da Cohen’in eleştiri oklarından kaçamıyor. 

Fragmanla birlikte filmin tam adı da açıklanmış oldu: Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan. Serinin ilk filminde Ken Davitian’ın canlandırdığı Borat’ın gazeteci arkadaşı Azamat Bagatov, bu filmde de var. İlk afişte de Cohen’i, ikonik Borat mayolarının medikal maskeli ironik yorumuyla görüyoruz.

Cohen’in eleştiri dozu yüksek filmlerinin çekim süreçlerinin bir hayli zorlu olabildiğine önceki yapımları hakkında çıkan haberlerden de aşinayız. Nitekim ilk filminde onlarca kez tutuklanmıştı. Yeni filmin çekimlerinde de Cohen’in hayatını tehlikeye attığı bazı anlar olduğu basında yer alıyor. COVID-19 salgını sürecinde, kısıtlı imkânlarla çektiği filmde, birkaç defa kurşun geçirmez yelek giymek durumunda kalmış.

Cohen geçtiğimiz yaz, aşırı sağcıların “March for Our Rights 3” etkinliğine katılmış ve kılık değiştirerek sahnede şarkı söylemişti. Birkaç gün önce ise Cohen’in bu kılık değiştirme işini Twitter ortamına taşıdığı ortaya çıktı. Republic of Kazakhstan ismindeki parodi hesaptan attığı son tweet’te Trump ve Biden’ın canlı yayındaki karşılaşmalarının ardından, Trump’ı tebrik eden ifadeler yer aldı. Tweet’te yer alan videoda Cohen’in sesinden “Trump ırkçı değil, Siyahlar onu o kadar seviyor ki önünde eğiliyorlar” cümlesini duyuyoruz. “Kadınların koruyucusu” ifadesi geçtiği zaman Epstein ile olan görüntülerine yer veriliyor. “Trump sayesinde 350 milyon Amerikalı hâlâ hayatta” sözleriyle de ABD’deki COVID-19 krizinin kötü yönetilen süreci eleştiriliyor.

Trump’ın aktif bir Twitter kullanıcısı olduğunu belirtmeye gerek yok. Ancak kendisi henüz Borat’ın devam filmi ya da parodi Twitter hesabı üzerine bir yorumda bulunmadı. 

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...