Aaron Sorkin’in “The Trial of the Chicago 7”ına ilk bakış

The Social Network, Steve Jobs, Moneyball, Molly’s Game gibi yapımlardan tanıdığımız Aaron Sorkin’in sonbaharda yayımlanacak filmi The Trial of the Chicago 7’ın ilk fragmanı paylaşıldı. Oscarlı senaristin yönetmenliği de yaptığı The Trial of the Chicago 7; 1968’de Chicago’da Demokratik Parti Ulusal Kongresi sırasında gerçekleşen, Vietnam savaşı karşıtı barış protestolarını teşvik etmekle suçlanan 7 eylemcinin yargılandığı duruşma üzerine. Protestoculardan yükselen “The Whole world is watching” (Tüm dünya izliyor) sloganlarının eşlik ettiği fragman hemen aşağıda.

Sacha Baron Cohen, Eddie Redmayne, Jeremy Strong, Joseph Gordon-Levitt, Yahya Abdul-Mateen II, Kelvin Harrison Jr, Frank Langella, William Hurt, Michael Keaton ve Mark Rylance’ın bulunduğu iddialı bir oyuncu kadrosu bir arada. ABD başkanlık seçimlerinin yaklaştığı ve ırksal adaletsizliğe karşı protestoların tüm dünyaya yayıldığı bugünlerde, filmin önümüzdeki Oscar yarışının iddialı yapımlarından biri olacağını öngörmek çok da zor değil.

The Trial of the Chicago 7; kasımda yapılacak seçimler öncesinde, 16 Ekim 2020’de Netflix’te yayımlanacak. Filmin başrol oyuncularından Sacha Baron Cohen de seçimlerden önce Borat’ı yeniden hatırlatma planları yapıyor.

Yazı: İpek Temizkan