“Arcane: League of Legends” değerlendirmesi (Netflix, 2021)

Pascal Charrue ve Arnaud Delord ikilisinin Netflix’te yayımlanan animasyon serisi Arcane, League of Legends evreninde geçiyor. Seslendirme kadrosunda Hailee Steinfeld, Ella Purnell, Kevin Alejandro, Katie Leung, Jason Spisak ve Toks Olagundoye var.

Zaman dilimi ve mekân

Runeterra evrenindeki Piltover ve Zaun şehirlerindeyiz. Zaman kavramı şimdilik kronolojik ilerlese de büyü unsuru katılınca neler olabileceğini henüz bilmiyoruz. 

Ne hakkında?

League of Legends evreninden esinlenilen seri, oyunun popüler karakterlerinden Vi ve Jinx’in (burada Powder ismiyle görüyoruz) hikâyesiyle başlıyor. DC evreninde de yer alan karakter, Teen Titans’ta aynı isimle karşımıza çıkmıştı.

Bu dünyada, yerin altında bir hayat sürdürmeye çalışan yoksul kesim ile tepedeki varlıklı kesim net sınırlarla ayrılmakta. Sistemde kendine yer edinmeye çalışan Vi ve kardeşi Powder küçük yaşta anne babalarını kaybetmiş. Vi sürekli kardeşine destek olup onu yanından ayırmamaya çalışsa da kötü şans olan “jinx” Powder’ın peşini bırakmıyor. 

Arcane dizisinden görsel
İlk intiba?

Bir neslin yıllardır severek oynadığı oyundan uyarlanan animasyon dizi, 2 yıldır bekleniyordu. Tabii oyun tarihindeki 150’den fazla karakterin hikâyesi sadece görünenden ibaret değil. Tanıdık karakterlerin birbirleriyle etkileşimleri, değişimleri, gelişimleri, büyü kazanımları, isim değişimleri gibi çok fazla evreye tanık olacağımız bir seri olacak anlaşılan. 

Imagine Dragons ve J.I.D düeti “Enemy” ile başlayan seri; anime stili, diyalogları, renkleri, müzikleri ve kendine has dünyası ile ilk andan itibaren izleyiciyi içine almayı başarıyor. Karakterleri tanımaya çalışmak, kimin kim olduğunu tahmin etmek League of Legends oyuncularının en keyif aldığı kısım olmuştur zaten.

Kimler sever?

League of Legends veya diğer moba tarzı oyunlara aşina olanlarve fantastik-bilim kurgu dünyaları sevenlere önerilir. 

Bunu seven şunları da sever

Yine Netflix kataloğunda yer alan Full Metal Alchemist ve FMA: Brotherhood serileri veya Sword Art Online.

Arcane dizisinden görsel
İzlemeden önce bilmeniz gerekenler

Riot Games‘in 10. yıl dönümünde, Runeterra evreninde geçecek olan bir anime dizisinin 2020 yılında çıkacağının haberi verilmişti. Pandemi sebebiyle yayın tarihi bir yıl ertelenen diziye ve League of Legends evrenine dair pek bir şey bilmiyorsanız oyunun web sitesinde karakterlerin arkaplan hikâyeleri var, göz atabilirsiniz.

Hakkında konuşturuyor mu? 

2021 verilene göre oyunun aylık oyuncu sayısı 115 milyon. Üzerine animesinin en popüler streaming platformuna gelmiş olması da eklenince epey konuşulacak gibi gözüküyor. Zaten bu yazının yazıldığı an itibariyle Türkiye Top 10 listesinde 2. sırayı almış durumda. Önümüzdeki iki hafta boyunca yeni bölümlerin geleceğini de düşünürsek, bir süre daha ismini sık sık duyacağız gibi.

Dizinin başlarında hangi karakterin kim olduğunu, ne gibi evrelerden geçip nasıl gelişeceğini tahmin etmeye çalışmak bir hayli keyifli. Karakterlerin arkaplan öykülerini bilenler teoriler üretmeye başladı bile. 

Formu dolduran: Elif Çelik