"The Wheel of Time" evreninin kapıları nihayet aralanıyor

Robert Jordan’ın aynı isimli, 15 ciltlik ve yaklaşık 10 bin sayfalık fantastik külliyatından uyarlanan The Wheel of Time’dan (Zaman Çarkı) ilk fragman sonunda geldi. Proje aşamasından beri çok konuşulan dizinin ilk sezonu için 19 Kasım işaret ediliyor.


The Wheel of Time’ın evreni birçok noktada bildiğimiz diğer fantastik evrenlerden ayrışıyor. Dünyanın kaderinin Aes Sedai adında güç sahibi kadınlardan oluşan bir cemaate bağlı olması ve erkeklerin bu mücadelede bir nevi saf dışı bırakılmaları, evrenin matriarkal yapısını kanıtlar nitelikte. Ayrıca büyülü bir yolculuğa başlarken bu sefer yanımızda asası ve uzun sakalıyla bilge bir erkekten ziyade tüm ihtişamıyla Moiraine’ı görecek olmamız, dikkate değer başka bir nokta.  

Hikâye, Rosemund Pike’ın hayat verdiği Aes Sedai üyesi Moiraine’in, küçük bir kasaba olan Two Rivers’a gelmesiyle başlıyor. İçlerinden birinin, Shai isimli karanlık varlığı yıkıma uğratacak Dragon Reborn olduğu kehanet edilen 5 gençle tehlikeli bir yolculuğa çıkıyor. Alışkın olduğumuz iyi ve kötü arasındaki bitmeyen savaş, kehanetler ve büyülerle örülen öykü, türün meraklıları için biçilmiş kaftan. Dizinin 2. sezon onayı aldığını da ekleyelim.

Rosemund Pike’a Daniel Henney, Josha Stradowski, Marcus Rutherford, Zoë Robins, Barney Harris, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Álvaro Morte, Maria Doyle Kennedy, Priyanka Bose, Daryl McCormack, Sophie Okonedo, Clare Perkins ve Kae Alexander’ın oluşturduğu geniş bir oyuncu kadrosu eşlik ediyor.  Bu isimler bir yana dizi, yönetmen kadrosuyla da dikkate değeri bir yapımın tanıkları olacağımızın sinyalini veriyor.

Amazon’un çok konuşulan The Lord of the Rings uyarlamasına kavuşmamıza hâlihazırda bir sene daha varken, türün en sevilen serilerinin birinden uyarlanan The Wheel of Time’ın gelişi yüreklere su serpmekte. Öyleyse Orta Dünya’dan kısa bir müsaade isteyip, şuradan ilk fragmana göz atalım.

Yazı: Zeynep Kıymacı