Dungeons & Dragons fenomeni hakkında bir belgesel: Role Players

Masaüstü rol yapma oyunlarının en ünlüsü Dungeons & Dragons hakkında bir belgesel çekileceği duyuruldu. İsmi Role Players olacağı açıklanan belgesel, oyunun ortaya çıkışı ve dünya çapında bir fenomene dönüşme sürecini anlatacak.


Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado, Bloody Nose, Empty Pockets gibi belgesellerin yapım şirketi XTR tarafından hayata geçirilen projenin yönetmen koltuğunda Morgan Jon Fox var. Fox, şu sıralar post-prodüksiyon aşamasında olan bir diğer XTR belgeseli The Hobby’nin de yönetmeni.

Belgeselin yayını için 2024 hedefleniyor. Yani ilk Dungeons & Dragons sisteminin piyasaya ilk çıkışının tam 50. yılına denk gelecek. Gary Gygax ve Dave Arneson ikilisinin tasarladığı ilk Dungeons & Dragons, 1974’te bizzat ikili tarafından kurulan Tactical Studies Rules aracılığıyla yayımlanmıştı. 1997’de hem şirket kapanmış hem de oyunun yayıncısı, şimdilerde Hasbro bünyesinde faaliyet gösteren Wizards of the Coast olmuştu.

Oyuncuları bir masa başında oturarak fantastik âlemlere ışınlayan, hayal gücü ve doğaçlama yetenekleriyle her seferinde farklı deneyimlere olanak tanıyan Dungeons & Dragons, masaüstü rol yapma oyunlarının ilk örneği olarak da biliniyor. 2014’te yayımlanan beşinci edisyonuyla bir kez daha dünya çapında yankı uyandıran ve yeni nesil fanlar edinen seri, popüler kültüre de çeşitli deliklerden sızmaya devam ediyor.

80’lerde dünyayı kasıp kavurmaya başladığında satanizmle ilişkilendirilse de her on yılda kitlesini katlayarak fenomen statüsünü korumayı başarıyor. Günümüzde YouTube ve Twitch yayınlarıyla da geek dünyasının en fazla takip edilen ve konuşulan RPG oyunu oldu Dungeons & Dragons. Kendileri hiç oynamamış olsa da başka oyuncuların ve grupların Dungeons & Dragons serüvenlerini podcast olarak dinlemeyi (bkz. The Adventure Zone) alışkanlık edinen insanların sayısı da milyonlarla ölçülüyor.

The Big Bang Theory ve Stranger Things gibi hit dizilerde de sık sık karşımıza çıkan Dungeons & Dragons’ın sinematik uyarlaması da uzun zamandır gündemde. Mart 2023’te vizyona gireceği açıklanan filmde Chris Pine, Hugh Grant, Michelle Rodriguez ve Regé-Jean Page başrollerde.

Stephen Colbert & Critical Role

XTR yapımı Role Players belgeseli daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış arşiv görüntülerinin yanı sıra ünlü D&D tutkunlarıyla yapılmış röportajlar da barındıracak. Henüz bu isimler açıklanmış değil fakat oyunun birer hayranı olduğu bilinen isimlerden birkaçını analım: Oyuncu Vin Diesel, komedyen Stephen Colbert, Rage Against the Machine gitaristi Tom Morello, bir yandan kendi Dungeons & Dragons yayınlarını da yapan Daredevil yıldızı Deborah Ann Woll, NBA efsanesi Tim Duncan, oyuncu Joe Manganiello, Pulitzer ödüllü yazar Junot Diaz, Game of Thrones dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss, Rick and Morty yaratıcılarından Dan Harmon…