İngiliz belgeselci Adam Curtis, !f İstanbul kapsamında özel bir söyleşi gerçekleştirecek

Bu sene 14. kez gerçekleşecek olan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yıl ağırlayacağı çeşitli konuklar ve gerçekleşecek yan etkinlikler epey dikkat çekiyor. Festival kapsamında bu yıl İstanbul’da olacak İngiliz belgeselci Adam Curtis, 24 Şubat Çarşamba akşamı Zamanımızın Tuhaf Halleri başlıklı bir söyleşiye katılıyor.

Advertisement

Kariyeri boyunca dört BAFTA ödülü kazanan Curtis, özellikle BBC’nin arşivlerinden yaptığı belgesel serileriyle tanınıyor. Başta The Power of Nightmares, The Trap – What Happened To Our Dreams of Freedom ve The Century of The Self gibi filmleri olmak üzere, kariyeri boyunca çektiği birçok belgeselde tarih, iktidar ve politika ekseninde cesur ve kendine has anlatılar sundu. Her filminde yeni teknikler aramayı sürdüren Curtis, son olarak Bitter Lake isimli belgeseliyle karşımıza çıkmıştı. Afganistan’daki terör örgütlerinin Batılı politikacılarla olan bağlarını, adeta bir kabus gibi ilerleyen yapısıyla Orta Doğu’daki karmaşayı yansıtarak anlatan Bitter Lake‘in fragmanını aşağıda görebilirsiniz.

Adam Curtis: Zamanımızın Tuhaf Halleri, 24 Şubat Çarşamba akşamı saat 19:00’da Depo’da. Söyleşiden önce, saat 15:00’te yönetmenin The Power of Nightmares belgeseli gösterilecek.