Ne izlesek: “Ted Lasso”, “Masters of the Universe”, “Görülmüştür” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
The Forever Purge
(23 Temmuz)

Nedir: Gişede her defasında yüzleri güldüren, sosyal eleştirinin distopik korku türüyle vücut bulduğu Purge serisine hız kesmeden devam. Yılda bir kez gerçekleştirilen Arınma Günü, bu sefer tek bir defayla sınırlı kalmayıp, aralıksız bir sürece dönüştürülmek istenmekte. Göçmen yasaları, ırkçılık, beyaz üstünlüğü, sınıf ayrımları gibi temalarla direksiyon çok daha politik bir yöne kıvrılıyor.
Neye benzer: Serinin diğer işlerinin yanı sıra “eat the rich” temalı bir başka film olan 1991 yapımı The People Under the Stairs.
Kimler var: Daha çok televizyon yapımları için kamera arkasına geçen Everardo Gout, ilk defa bir uzun metraj filmin rejisine el atıyor. Ana de la Reguera, Tenoch Huerta, Josh Lucas ve Cassidy Freeman oyuncu kadrosundaki isimlerden birkaçı.

PRÖMİYER
Ted Lasso – 2. sezon
(Apple TV+, 23 Temmuz)

Nedir: Hayatınızda herhangi bir şeyin yolunda gitmediğini düşünüyor, serotonin eksikliği çektiğinizi hissediyorsanız bir fincan İngiliz çayı veya hafif içimli biranızı hazırlama zamanı. Seyirci ve eleştirmen gözdesi, koca kalpli Ted Lasso geri döndü. Odağımızda İngiltere’deki bir takımın başına teknik direktör olarak getirilmiş bir Amerikalı var. Tek sorun, kendisinin büyük oranda Amerikan futboluna hâkim olması…
Neye benzer: NBC Sports’un “An American Coach in London” isimli skecinden ilhamla yaratıldığı biliniyor. Ayrıca Brockmire, The League, Detroiters ve hatta Scrubs.
Kimler var: İlk sezonuyla 20 Emmy adaylığı elde eden dizide, şu isimlerin hepsi listede kendine yer bulmayı başardı; Jason Sudeikis, Hannah Waddingham, Juno Temple, Brett Goldstein, Brendan Hunt, Nick Mohammed ve Jeremy Swift.

Masters of the Universe: Revelation: Part 1
(Netflix, 23 Temmuz)

Nedir: 40 yıl aradan sonra, güç yeniden onlarda! Nostalji trenine atlıyoruz; 80’lerde yayınlanan fenomen dizinin bıraktığı yerden, Eternia topraklarına dönüş yapıyoruz. He-Man ve Skeletor arasındaki feci savaşın ardından Grayskull Muhafızları dağılmış. Grubu yeniden birleştirmek, kayıp Güç Kılıcı’nın gizemini çözmek ve evrenin sonunu önlemek için zamana karşı bir yarış başlıyor.
Neye benzer: “Çocukken görmek istediğiniz Masters of the Universe hikâyesi” diyerek hem kaynak materyale saygılarını sunacaklarını hem de  vitesi yükselteceklerini işaret ediyorlar.
Kimler var: Yaşayan en büyük geeklerden biri olan Kevin Smith dümende. Seslendirme kadrosu gerçek bir yıldızlar geçidi: Chris Wood, Mark Hamill, Sarah Michelle Gellar, Lena Headey, Liam Cunningham, Alicia Silverstone, Justin Long ve Henry Rollins.

Tig Notaro: Drawn
(HBO, 24 Haziran)

Nedir: Kuir komedyen, yazar, oyuncu ve yönetmen Tig Notaro; tamamen animasyon stand-up şovu ile bir ilki gerçekleştiriyor. Kendine has hikâye anlatımıyla neden bir hastane yatağında evlilik teklifi yaptığına, komedyen arkadaşı Jenny Slate’i nasıl istemeden havaya uçurduğuna, ters giden bir lise yetenek gösterisinin detaylarına ve bir dişçilik prosedürünün yansımalarına temas ediyor.
Neye benzer: Hannah Gadsby, Sam Jay ve Simon Amstell şovlarını kaçırmamanız gereken LGBTİ+ komedyenlerden bazıları.
Kimler var: Oscar ödüllü Hair Love’ın animasyon departmanından Greg Franklin yönetmen koltuğunda.

BUNLAR DA VAR!
Kingdom: Ashin of the North
Gözden kaçmasın

*Plaza (Vizyon: 23 Temmuz)

*Voyagers (Vizyon: 23 Temmuz)

*The Movies That Made Us – 2. sezon (Netflix, 21 Temmuz)

*Ultra City Smiths (AMC+, 22 Temmuz)

*Kingdom: Ashin of the North (Netflix, 23 Temmuz)

*Intelligence – 2. sezon (beIN CONNECT, 23 Temmuz)

*Kamp Koral: SpongeBob’s Under Years (Paramount+, 22 Temmuz)

Through Our Eyes

*Marvel Studios: Assembled (Disney+, 21 Temmuz)

*Through Our Eyes (HBO Max, 22 Temmuz)

*Sky Rojo – 2. sezon (Netflix, 23 Temmuz)

*The Last Letter from Your Lover (Netflix, 23 Temmuz)

*Jolt (Amazon Prime, 23 Temmuz)

*Behind the Attraction (Disney+, 21 Temmuz)

Hâlâ izlemediyseniz

*Görülmüştür (Netflix, 23 Temmuz)

*The Loudest Voice (GAIN, 23 Temmuz)

*Sweat (MUBI Türkiye, 23 Temmuz)

*Annemin Şarkısı (MUBI Türkiye, 23 Temmuz)

*Wong Kar Wai külliyatı (BluTV, Temmuz)

*Ferzan Özpetek külliyatı (BluTV, Temmuz)

Festivaller, özel gösterimler

*Beykoz Kundura’dan “Bir Yaz Gecesi Festivali” 

*Kadıköy Belediyesi Sinematek gösterimleri