Zack Synder’dan “The Atom” spin-off’una ilişkin detaylar

Başta Marvel yapımları olmak üzere birçok süper kahraman uyarlamasının rötar yaptığı 2020’nin ardından, 2021 çizgi roman severleri heyecanlandıran seyirlikler açısından fena başlamadı. Peşi sıra yayına başlayan Marvel yapımları WandaVision ve The Falcon and The Winter Soldier’a, DC kanadından gelen karşılık Justice League filminin yıllardır beklenen Zack Snyder versiyonu oldu.

Snyder’ın dört saatlik Justice League’i kimi karakterlerin arka plan hikâyelerini daha da detaylandırmasıyla övgü topluyor. 2017 versiyonunda yer alması planlanan, hatta çekimleri de yapılan, fakat Snyder’ın projeden ayrılıp Joss Whedon’un devreye girmesiyle sahneleri silinen The Atom gibi bazı karakterleri de ilk kez ekranda görmüş olduk. Çinli oyuncu Zheng Kai’nin hayat verdiği Dr. Ryan Choi, namı diğer The Atom, Dr. Silas Stone’un S.T.A.R laboratuvarındaki çalışanlardan biri olarak karşımıza çıktı. 

Karakterin olay örgüsünün ucu açık bırakılması, Snyder’ın The Atom için kimi devam filmleri kurguladığına yönelik fan teorilerini beraberinde getirdi. Çok geçmeden de yönetmen konuya ilişkin bir açıklama yapma ihtiyacı hissetti. “Aklımda Çin’de geçecek, Çin dillerinden etkilenmiş İngilizceyle hazırlanacak bir Ryan Choi / Atom filmi çekme fikri var’’ diyen Snyder, bu sefer Netflix ortaklığıyla bu projeyi hayata geçireceklerinin de sinyallerini verdi. Zack Snyder’ın zombi macerası Army of the Dead’in geçtiğimiz günlerde platformda prömiyerini yaptığını da hatırlatalım.

Filmin, özellikle karakterin Çinli hayranlarını yakalamasını arzuladığını ve bunun için kapsayıcı bir hikâye anlatacaklarını vurgulayan Snyder, baş karakteri hakkında şu yorumu yapıyor: “İçinde Çinli karakter barındıran bir film olmayacak; bizler onun filminde olacağız.”

The Atom karakterinin çizgi roman yaşantısı

Filmde gördüğümüz The Atom, orijinal The Atom değil. Orijinal The Atom’ın, yani Ray Palmer’ın bir öğrencisi. 

İlk defa DCU: The Brave New World birinci sayısı ile karşımıza çıkan Ryan Choi, akıl hocasının boyut değiştiren kemerini kullanarak yeni Atom olur. Hocasının yerini alır ve uzun yıllar Palmer’ın koruyucusu olarak görev yapmaya devam eder. Tabii bu sırada atom altı dünyaları keşfederek Kuzeydoğu Amerika eyaleti Ivy Town’da kötülüğü durdurmak adına savaşır. 

Gerek boyut değiştirebilme yeteneği gerek kostüm tasarımıyla Marvel evreninden tanıdığımız Ant-Man akıllara gelebilir. Onun kadar popüler olmayan The Atom’ın çizgi roman sayfalarında boy gösterişi 1961 yılına dayanıyor; Stan Lee ve ekibinin Ant-Man’i yaratmasından bir sene önceye.

Yazı: Ahmet Sönmez