“Chernobyl” dizisinin müziklerini oluşturan seslerin hepsi bir nükleer santralden geliyor

HBO’nun son dönemde herkesin dilinde dolaşan mini serisi Chernobyl 3 Haziran’da finalini yapıyor. Dünyanın en büyük insan yapımı felaketleri arasında yer alan Chernobyl patlamasının perde arkasında yaşananları konu eden dizinin müzikleri ise İzlandalı çello sanatçısı ve besteci Hildur Guðnadóttir imzalı.

Solo üretimlerinin yanı sıra Pan Sonic, Throbbing Gristle, Múm, Animal Collective, Sunn O))) gibi gruplara eşlik eden ve The Reverant, Arrival, Journey’s End, Tom of Finland gibi filmlerde çellist veya besteci olarak karşımıza çıkan Guðnadóttir aslında Chernobyl dizisinin müzikleri için düşünülen isim değildi. Guðnadóttir, dostu ve iş arkadaşı, besteci Jóhann Jóhannsson’un zamansız ölümünden sonra, onun yerini alarak dizinin müziklerini arkadaşının anısına bestelemiş. Score: The Podcast isimli program için yaptığı röportajda dizinin müziklerini prodüksiyon sürecine dair ilgi çekici detaylar paylaşan Guðnadóttir, Chernobyl izlerken kulağımıza ulaşan tüm müziklerin bir nükleer santralde kaydedilmiş seslerden üretildiğini açıklıyor:

“Dizinin büyük bir bölümü Litvanya’da, terkedilmiş bir nükleer santralde çekildi. Onlar çekim için yerleşmeden önce, ben de oraya kayıt yapmak için gittim. Yanımda yapımcım, David Attenborough’nun tüm film ve dizilerinin kaydından sorumlu olan Chris Watson vardı. İçeriye özel koruyucu özel kıyafetlerle girdik, ve içeriden ses kayıtları aldık. Daha sonra bu kayıtlar üzerinden müziği ürettik. Dizinin müziklerinin hepsi bu nükleer santralde aldığımız kayıtlardan geliştirildi.”