Chloé Zhao, Dracula’yı yeniden yorumlayacak

Dracula’yı bilim kurgu ve western estetikleriyle yeniden yorumlayacak bir film yaklaşmakta.

Projeyle ilgili merak uyandıran detayların başında 2020 listelerinde ilk sıralara oynayan Nomadland’in yönetmeni Chloé Zhao’nun imzasını taşıyacak olması geliyor. 

Zhao bu filmine yönelik yaptığı açıklamada her zaman vampir ve öteki konseptinden büyülendiğini belirtti. Bilim kurgu ve western türleriyle Bram Stoker klasiği Dracula anlatısının harmanlaması kafalarda soru işaretleri yaratsa da, Zhao’nun varlığı ve Nomadland’in ardından toplumun çeperlerine itilmiş öteki olma durumunu yeniden ele alacak olması merak uyandırmakta.

1897 tarihli Bram Stoker’ın gotik korku klasiği Dracula, 1930’larda Bela Lugosi ile özdeşleşmiş bir kont olarak hafızalara kazınmıştı. 1960’lar ve 1970’lerde Christopher Lee ve Frank Langella, Karpatlar Kontu’nu canlandıran isimlerdendi. 1990’lara geldiğimizde ise Francis Ford Coppola yönetmenliğinde Keanu Reeves ve Winona Ryder’ın yer aldığı kadroda Dracula’ya hayat veren isim Gary Oldman’dı. İkonik vampir hikâyesine alternatif bir orijin sunan büyük bütçeli Dracula Untold (2014) filminde ise Luke Evans’ı başrolde izlemiştik.

Yeni Dracula filmi Bela Lugosi’nin oyunculuğuyla kültleşmiş olan ilk uyarlamanın 90. yılına ithafen seyirciyle buluşacak. Bu, Chloé Zhao’nun ilk büyük bütçeli projesi değil. Angelina Jolie, Gemma Chan, Salma Hayek, Richard Madden, Kit Harington, Barry Keoghan, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry gibi oyuncuları kadrosunda barındıran Marvel filmi The Etarnals’ta da kamera arkasındaydı. Filmin 5 Kasım’da izleyiciyle buluşması planlanıyor.

Universal’ın canavar filmleri

Yeni film, son dönemde Universal’ın “canavar” anlatılarını önemli yönetmenlerle yeniden ele alan serisinin bir parçası olacak. Örneğin Elisabeth Moss’un başrolünde olduğu Leigh Whannell imzalı Invisible Man yine Universal yapımcılığında bir yeniden çekimdi. Stüdyo, bu hikâyeye de farklı bir uyarlama daha getiriyor. 1930’ların önemli korku hikâyelerinden olan Invisible Man anlatısına Elizabeth Banks’ın kendi yorumu olan Invisible Woman, yine Banks’in rejisi ve oyunculuğunda izleyiciyle buluşacak. 

Universal’ın canavar projeleri burada da bitmiyor. Rocketman’in yönetmeni Dexter Fletcher, yeni Dracula projesinden bağımsız olarak Dracula’nın hizmetkârı Renfield karakterine odaklanan bir film üzerine çalışmakta. 2019’dan beri yapım aşamasında olan Paul Feig’in canavar filmi Dark Army’nin de yaklaşmakta olduğunu hatırlatalım.