Christopher Nolan filmi Oppenheimer’dan yeni görüntüler

Yazı: Melis Tire

2023 yazının sinema dünyasındaki en büyük gündem maddelerinden biri için geri sayım sürüyor. Christopher Nolan, Dunkirk’te olduğu gibi bir kez daha odağını II. Dünya Savaşı’na çevirdi. 21 Temmuz 2023’te vizyonda olacak Oppenheimerdan yeni bir fragman daha yayında.

Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr, Matt Damon, Rami Malek, Florence Pugh, Benny Safdie, Josh Hartnett, Dane DeHaan, Jack Quaid gibi iddialı bir kadroyu buluşturuyor film. İlk nükleer bombayı yaratan bilim insanı Julius Robert Oppenheimer’ın Manhattan Project bünyesinde atom bombasının geliştirilmesi sürecindeki rolünü konu edecek filmde Oppenheimer rolünde Nolan sinemasının gediklilerinden Cillian Murphy’yi izleyeceğiz. İlk kez bir Christopher Nolan filminde rol alacak Emily Blunt’ın, filmde Oppenheimer’ın eşi Katherine’i canlandıracak. Blunt-Murphy ikilisi, A Quiet Place Part 2 için de birlikte çalışmıştı.

Yaratıcı kadroda Christopher Nolan filmlerinden aşina olduğumuz başka isimler de mevcut. Görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, editor Jennifer Lame ve besteci Ludwig Göransson, Oppenheimer için yeniden bir arada. Nolan senaryoyu, Kai Bird ve Martin J. Sherwin’in 2005’te Pulitzer ödülü kazanan romanı American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer’dan ilhamla yazmış.

Bugüne dek filmleri 11 Oscar ödülü kazanan Christopher Nolan filmografisinin 12. uzun metrajı olacak Oppenheimer, yönetmen için yeni bir sayfa da açıyor. Şimdiye dek tüm filmlerini Warner Bros. çatısı altında çeken Nolan, WarnerMedia’nın 2021 itibariyle tüm yeni filmlerini HBO Max kataloğuna da ekleme kararından hoşnut olmadığı biliniyor. Tenet’in vizyon tarihinin defalarca ertelendiği dönemde şirketle yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından Oppenheimer için Universal Pictures ile çalışmaya karar vermiş.