Christopher Nolan sinemasına yeni bir yüz: Emily Blunt

Christopher Nolan, Dunkirk’te olduğu gibi bir kez daha odağını II. Dünya Savaşı’na çevirecek yeni filmi Oppenheimer için kadro oluşturuyor.

İlk nükleer bombayı yaratan bilim insanı Julius Robert Oppenheimer’ın atom bombasının geliştirilmesi sürecindeki rolünü konu edecek filmin başrolünde Cillian Murphy’yi izleyeceğimiz geçtiğimiz hafta resmiyet kazanmıştı. 21 Temmuz 2023’e tarihlenen Oppenheimer’da İrlandalı oyuncuya eşlik edeceği gündeme gelen ilk isim Emily Blunt oldu.

Blunt-Murphy ikilisi, geçtiğimiz yıl A Quiet Place Part 2 için birlikte çalışmıştı. İlk kez bir Christopher Nolan filminde rol alacak Emily Blunt’ın, filmde Oppenheimer’ın eşi Katherine’i canlandıracağı konuşuluyor. Blunt’ı yakın gelecekte izleyeceğimiz bir biyografik yapım daha var. Tarihin ilk kadın dedektifi olarak anılan Kate Warner’ı konu edecek ve henüz ismi belli olmayan filmde, başrol kendisinin.

Christopher Nolan filmografisinin 12. uzun metrajı olacak Oppenheimer, yönetmen için yeni bir sayfa da açıyor. Şimdiye dek tüm filmlerini Warner Bros. çatısı altında çeken Nolan, WarnerMedia’nın 2021 itibariyle tüm yeni filmlerini HBO Max kataloğuna da ekleme kararından hoşnut olmadığı biliniyor. Tenet’in vizyon tarihinin defalarca ertelendiği dönemde şirketle yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından Oppenheimer için Universal Pictures ile çalışmaya karar vermiş.

Çekimlerine 2022 başlarında start verilecek savaş filminin yaratıcı ekibine, Nolan filmlerinden aşina olduğumuz başka isimler de eklendi. Görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, editor Jennifer Lame ve besteci Ludwig Göransson, Oppenheimer için yeniden bir arada.