Christopher Nolan’ın “Oppenheimer” filminden ilk detaylar

Son filmi Tenet ve pandemi günlerindeki vizyon macerasıyla uzun süre gündemde kalan Christopher Nolan, sıradaki projesi için kolları sıvadı. Yönetmen, Dunkirk’te olduğu gibi bir kez daha odağını II. Dünya Savaşı’na çevirecek.

Film, bilim dünyasında “ilk nükleer bombanın mucidi” olarak anılan Julius Robert Oppenheimer’ın atom bombasının geliştirilmesi sürecindeki rolünü konu edecek. Deadline yazarı Mike Fleming Jr. geçtiğimiz haftalarda Cillian Murphy’yi başrolde görmemizin yüksek ihtimal olduğunu gündeme getirmişti. Bu iddianın doğru olduğu da gelen ilk resmî açıklamayla birlikte kanıtlandı. 21 Temmuz 2023’e tarihlenen Oppenheimer’da İrlandalı oyuncuyu Julius Robert Oppenheimer suretinde izleyeceğiz.

Dark Knight filmlerinde Scarecrow’u canlandıran oyuncu, Inception ve Dunkirk filmlerinde de Nolan’la çalışmıştı. Son olarak A Quiet Place Part 2’da izlediğimiz Murphy, an itibariyle prodüksiyon süreci devam eden animasyon film Kensuke’s Kingdom’ın seslendirme kadrosunda.

Christopher Nolan filmografisinin 12. uzun metrajı olacak Oppenheimer, yönetmen için yeni bir sayfa da açıyor. Şimdiye dek tüm filmlerini Warner Bros. çatısı altında çeken Nolan, WarnerMedia’nın 2021 itibariyle tüm yeni filmlerini HBO Max kataloğuna da ekleme kararından hoşnut olmadığı biliniyor. Tenet’in vizyon tarihinin defalarca ertelendiği dönemde şirketle yaşadığı fikir ayrılıklarının ardından Oppenheimer için Universal Pictures ile çalışmaya karar vermiş.

Çekimlerine 2022 başlarında start verilecek savaş filminin yaratıcı ekibine, Nolan filmlerinden aşina olduğumuz başka isimler de eklendi. Görüntü yönetmeni Hoyte Van Hoytema, editor Jennifer Lame ve besteci Ludwig Göransson, Oppenheimer için yeniden bir arada.