Noh tiyatrosu, Zen Budizmi, dövüş sanatları: Çiçeğin Ruhu

14. yüzyıla dayanan Japon müzikal drama türü Noh’un kurucusu Zeami’nin öğretilerini derleyen Çiçeğin Ruhu: Noh Tiyatrosunun Klasik Öğretileri ilk kez Türkçede. 7 Haziran’da raflarda olacak kitap, İthaki Yayınları’nın Japon Klasikleri serisinin sıradaki halkası olacak.

“Sanatımızla ilgili bu gizli öğreti, klanımız için olağanüstü derecede önemlidir ve her nesilde yalnızca bir kişiye verilmelidir. Noh sanatında yeteneği olmayan birine, sizin çocuğunuz dahi olsa bu kitabı vermeyin.”

14. yüzyılda ortaya çıkan ve bugün hâlâ icra edilen Japon performans sanatı “Noh”un kurucusu Zeami, 10’dan fazla oyunun yanı sıra Noh oyuncuları için birçok tez kaleme aldı. Yazdıkları arasında en önemlisi olan ve 1400 ile 1418 yılları arasında kitaplaştırdığı Çiçeğin Ruhu başta sadece Zeami’nin tiyatro topluluğunca nesilden nesle aktarılarak gizli tutulsa da açığa çıktığı 19. yüzyıldan sonra Noh oyuncularının el kitabı olarak kabul gördü. 

Akira Kurosawa’nın yönetmenlik tarzında da büyük etkisi olan Çiçeğin Ruhu’nda Zen Budizmi üzerine aldığı geniş kapsamlı eğitimden, klasik Japon edebiyatından ve aristokrat yaşam tarzından yararlanan Zeami hem samuray sınıfı için ortaya çıkan ve ilkelerinin çoğu dövüş sanatlarının ilkelerini de yansıtan Noh tiyatrosunun prensiplerini açıklıyor hem de bir sanatçının nasıl yaşaması gerektiğini inceliyor.

Naoki Yamamoto ve Rümeysa Taşkın çevirisiyle raflarda olacak kitaba dair detaylara İthaki Yayınları üzerinden ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz.