Ichiko Aoba’nın nazik hipnagojik melodileri

Her sene kasım ayında Hollanda’nın Utrecht şehrinde düzenlenen Le Guess Who? festivali, dünyanın dört bir yanından keşifler sunan kürasyonuyla, günümüzün en özel müzik buluşmalarından biri. Bant Mag.’ın da uzun yıllardır medya partnerliğini sürdürdüğü ve çeşitli iş birliklerine gittiği Le Guess Who?’nun 11-14 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 2021 edisyonu için bir dizi çizgi hikâye hazırladık.

Japonya’dan içinize işleyen melodiler şakıyan Ichiko Aoba’nın serüvenini Saydan Akşit resimledi.

Çizgi hikâye: Ichiko Aoba
Ichiko Aoba

“Hayalperest” kelimesi farklı tanımlamalara sahip. “Fantazi dünyasında yaşayan kişi, gerçeklerden kaçan” diyor bir sözlükte. Eğer rüyalar, ruhlar için birer sığınaksa; bu sığınaklarda Ichiko Aoba’nın kasvetli ve nazik melodilerinin yankılandığına şüphe yok.

Ichiko Aoba

Kyoto, Japonya’da büyüyen Aoba’nın şarkıları rüyalarıyla şekilleniyor. “Açıkçası rüyalarımda gördüğüm şeyleri yazıyorum” diyor Aoba ve uyanık olduğunda da rüya görebildiğini iddia ediyor. Kendi kendini eğitmiş bir gitarist olarak, şarkı yazım pratiği çeşitli deneyler ve Studio Ghibli’nin fantastik sonik dünyasından ilhamla ortaya çıkmış.

Ichiko Aoba

Akustik gitarla tanışmasından iki yıl sonra ilk albümü Kamisori Otomeyi 19 yaşındayken yayımladı. Ses paleti zaman içinde çeşitli eklemelerle genişlerken Cornelius, Haruomi Hosono ve MahiToThePeople gibileriyle akılda kalıcı iş birlikleri yaptı. 2014’te deneysel müzisyen ve prodüktör Cornelius, Aoba’yı “dâhi” olarak tanımlamıştı: “Jenerasyonuna bayraktarlık ediyor ve tam anlamıyla bir deha. Birlikte çalışırken yaptığım tek şey biraz gitar çalmak. Ama o yaptığı işe benzersiz bir odak ve kuvvet adıyor. Ayrıca inanılmaz derecede yetenekli bir gitarist.”

Ichiko Aoba

Yedinci albümü Windswept Adan, Aralık 2020’de yayımlandı. “Hayalî bir filmin müzikleri” olarak etiketlenen albümde minimal enstrümantasyonundan farklı bir yöne yelken açıyor. Adan isimli hayal ürünü bir adaya gönderilen genç bir kızın hikâyesini anlatırken kurduğu konsepti güçlendirmek için; hipnagojik şarkı söyleyişine arp, flüt, nefesliler, piyano ve yaylı dörtlüsü gibi eşlikçiler seçmiş.

Ichiko Aoba

Ichiko Aoba şarkılarının düşsel aurası, canlı performans kurulumuyla derinleşiyor. Geçtiğimiz yıl Ginza Sony Park’ta kaydedilen performansı, bu bulanık deneyimin üzerindeki perdeyi aralamak için güzel bir başlangıç olabilir. Windswept Adan albümünün ardından çıktığı Avrupa turnesinde 12 Kasım’da Le Guess Who?’ya uğrayacak.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Saydan Akşit