Hukuksuzluğa karşı dayanışma, Çiğdem Mater’e Özgürlük kampanyasıyla büyüyor

Çiğdem Mater, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Can Atalay, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin Gezi Parkı protestoları gerekçe gösterilerek, hukukun esamesinin okunmadığı bir kararla ağır hapis; dört buçuk yıla yakındır hukuk ve mantık dışı şekilde tutuklu olan Osman Kavala’nın ise ağırlaştırılmış müebbet cezalarına çarptırılmaları sonrası, hiçbir somut delile dayanmayan kararlara karşı haklı sesler yükselmeye devam ediyor. #GeziyiSavunuyoruz hashtagiyle sinema ve televizyon dünyasından yankılanan kınama ve dayanışma mesajlarının ardından; yapımcı kimliğiyle hayata geçirdiği Toz Bezi, Çoğunluk, Sivas gibi filmler başta, sinema sektörüne önemli katkıları bulunan Çiğdem Mater’in özgürlüğüne kavuşmasını talep eden bir dayanışma kampanyası da başlatıldı.

18 yıla mahkûm edilen ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Çiğdem Mater’in yargılanma sebebi, Gezi hareketini konu edinmesi planlanan fakat hiçbir zaman çekilmemiş bir belgeseli finanse etmeye çalıştığı iddiasıydı. Duruşmaya katılabilmek adına yurt dışından Türkiye’ye gelen Mater, akla hayale sığmayacak bir gerekçeyle, daha önceden beraat ettiği “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçlaması nedeniyle özgürlüğünden mahrum edildi. 

Çiğdem Mater’e Özgürlük (#FreeCigdemMater) ismini taşıyan ve sosyal medyada kısa sürede yankı uyandıran kampanya, kendisine gönderilecek mesajları Mater’e ulaştırma, ayrıca davasıyla ilgili farkındalık yaratıp gelişmeleri aktarma amacı taşıyor. Mater’e mektup yollamak isteyenler için adres: “Bakırköy Kadın Kapalı CİK, Gençler Cd. No:16, 34147 Bakırköy / İstanbul”. Kampanyayı Twitter ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Mater’in kısa süre önce aktarılan “Sesinizi, sözünüzü, desteğinizi duyuyor, biliyorum. Var olun. Çok iyiyim, çünkü çok haklıyız. Bakırköy’den sevgiler.” mesajında da belirttiği gibi haklı olmanın getirdiği bilincin iç huzurunu her daim hissediyoruz. Adaletin bir şekilde tahsis edileceğine dair umudumuzu yitirmeyecek, yaratılmaya çalışılan korku imparatorluğu tarafından sindirilmeyeceğiz. Onurlu direnişinde #ÇiğdemMaterinYanındayız, olmaya da devam edeceğiz.