Çin’de perili ev testleri ve gündem dışı diğer haberler

Çin’de boş evler satışa çıkmadan önce içlerinde doğaüstü aktiviteler yaşanıp yaşanmadığını, yani perili ev olup olmadıklarını kontrol etmeyi meslek edinmiş insanlar varmış. Freelance çalışan bu yürekli insanlar, doğal olmayan yollarla ölümlerin meydana geldiği arsalarda zaman geçirip evlerin potansiyel alıcılarına rapor vermekle yükümlü. 

Çin gibi batıl inançların yaygın olduğu Asya ülkelerinde perili olduğundan ya da kötü şans getireceğinden korkulan bu evler, düşük ücret talep edilse de çok zor satılıyor. Emlak ofislerinin ve ev sahiplerinin bu sebeple işe aldığı insanların, satışı yapılacak -ya da yapılmayacak- evde 24 saat geçirmesi gerekiyor. Mekânı test etmekle görevlendirilen kişiler, video görüşmesiyle neticelerini müstakbel ev sahipleriyle paylaşıyorlar ve onları evin güvenli olduğuna ikna ediyorlar. “Perili ev tahlilcisi” olarak bilinen bu bireyler, hane başı binlerce yuan kazanıyor.

Dünyanın en izole gece kulübü İzlanda’da açılıyor

Lonely Planet dergisi tarafından “2022’de ziyaret edilecek bir numaralı bölge” ilan edilen İzlanda’nın Westfjords bölgesindeki Þingeyri adlı bir balıkçı kasabasında açılacak mekân, dünyadaki yaşam alanından en uzak gece kulübü olacak. Vsit Iceland desteğiyle açılacak kulübün ismi Detour Discotheque. 70’ler ve 80’lerdeki New York diskolarından esinle yaratılacak mekânda Chicago’dan DJ Rajaan, Londra’dan Norsicaa ve İzlandalı Hermigervill gibi müzisyenler çalacak. 

326 nüfuslu kasabayla iş birliği içinde yürütülecek pop-up gece kulübü, 29-30 Nisan 2022 tarihlerinde açık olacak. Kulübün gelirinin yarısı, kasabada 150 yılı aşkın süredir faaliyette olan Félagsheimili topluluk evine bağışlanacak. 

San Diego'da otobana saçılan paralar - perili ev
San Diego’da otobana saçılan paralarla zor dakikalar

Geçtiğimiz günlerde San Diego’nun kuzeyindeki eyaletler arası bir otobanda zırhlı bir polis aracından düşen torbalarca para trafiği durdurdu. 

Aracın hareket hâlindeyken aniden açılan kapısından yola dökülen paralar otobanın tüm şeritlerine saçılmış. Yüzlerce sürücü ve yolcunun kenara çekip yol ortasında avuçla para toplamaya başlamasıyla mahşer meydanına dönen otoban, devriyenin gelmesiyle sakinleşmiş fakat olay mahali araştırmaları yüzünden gece saatlerine kadar trafiğe kapalı kalmış. 

The San Diego Union Tribune’un yazdığına göre, para toplamaya çıktıklarında anahtarlarını arabanın içinde bırakan iki kişi tutuklanmış ve araçları çekilmiş. Ayrıca insanların topladıkları paraların büyük kısmını görevlilere geri teslim etmeleri gerekmiş. 

Kanada'da 20 yıl sonra bedenine kavvuşan heykel kafası - perili ev
Kanada’da 20 yıl sonra bedenine kavuşan heykel kafası 

Kanada’nın New Brunswick bölgesindeki mezarlıkta bulunan heykelin 20 yıl önce çalınmış olan kafası, kimliği bilinmeyen biri tarafından iade edildi. Yıllar içinde birçok kez zarar gören ve en sonunda 90’lı yıllarda kafası çalınan heykel, Jennie Steeves adlı kişinin mezarına ait. Merhumun yaşayan en yakın akrabaları olan Kathleen ve Patricia Wallace, CBS News’a hırsızlığın yaşandığı dönem polise başvurduklarını, hatta heykelin kafasını geri getirecek kişiye para ödülü teklif ettiklerini anlatmış. 

1900‘de 15 yaşında tüberkülozdan ölen Steeves’in annesinin 1930’larda İtalyan mermerinden yaptırdığı heykel hakkında lanetli olduğu veya gözleri yakuttan yapılma olduğu için kafasının çalındığı gibi birçok yerel efsane ortaya çıkmış.

Bir aile dostlarının Facebook’ta paylaştığı fotoğrafta heykelin yanına bırakılmış kafayı görünce şok geçirdiğini anlatan Kathleen Wallace, heykelin kafasının mezarlığın görevlisi tarafından hemen teslim edildiğini söylüyor. Ayrıca heykeli yapan sanatçının aile ağacından biri, sosyal medya üzerinden kız kardeşlerle irtibata geçip heykeli eski hâline restore etmeyi teklif etmiş. Heykelin bahar aylarında onarılmış ve yenilenmiş olması bekleniyor.

Yazı: Zeynep Naz Günsal