Çizdiği karikatür yüzünden hapse atılan İranlı sanatçı Atena Farghadani, önümüzdeki ay serbest kalıyor

İranlı sanatçı Atena Farghadani, geçtiğimiz yıl Facebook sayfasından yayınladığı ve politikacıları keçi ve maymun olarak çizdiği karikatürü sebebiyle 12 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı. Cartoonists Rights Network International (Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı) tarafından balşatılan mücadele sonuç verdiği, Farghadani’nin cezasında indirime gidildiği ve önümüzdeki ay serbest kalacağı açıklandı.

o-un-facebook_716

Atena Farghadani’nin hapis cezasına çarptırılmasına sebep olan karikatürü.

#draw4atena hashtag’iyle dünyanın dört bir yanından çizerleri bir araya getiren ve konuya uluslararası platformda dikkat çeken CRNI oluşumu adına açıklama yapan temsilci Nik Kowsar, mücadelelerinin -nispeten- olumlu sonuç verdiğini ve Farghadani’nin avukatı Mohammad Moghimi’yle yaptığı görüşmelerde, cezanın 18 aya indirildiği müjdesini aldığını belirtti. Kowsar, mayıs ayında serbest kalacağı açıklanan Farghadani’nin cezasının azalmasında Moghimi’nin verdiği mücadelenin büyük rol oynadığını ve CRNI adına kendisine teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Geçtiğimiz ocak ayında Farghadani’nin avukatı Moghimi’yle el sıkıştığı gerekçesiyle “hukuka aykırı cinsel ilişki kurduğu” öne sürülerek cezasının arttırılması talep edilmişti. Bu suçlamaların ardından Farghadani açlık grevine başlamış ve suçlamalar da geri çekilmişti.

#draw4atena hashtag’iyle paylaşılmış karikatürlerin bir kısmını aşağıda görebilirsiniz.

atena1 atena2 atena3