Çizgi hikâye: grandson ve “Death of an Optimist” albümü

1993 New Jersey doğumlu Jordan Edward Benjamin’in solo projesi grandson, şarkı yazarlığının odak noktasını “Modern toplumun medya tarafından yeterince üzerinde durulmayan meseleleri” olarak tanımlıyor. 2015’ten bu yana aralıksız bir üretim hâlinde olan müzisyen, 2020’nin son düzlüğüne girdiğimizde 12 şarkılık tematik albüm Death of an Optimist’i yayımladı. Albümün hazırlık süreci ve ilham kaynaklarını Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla eşeledik.

2015’te ilk kayıtlarını bağımsız olarak yayımlayan grandson, söz yazımı ve prodüksiyonlarında olgunlaştıkça odağını politik aktivizm yönüne çevirdi. Modern Tragedy üçlemesinde yer verdiği şarkılarında iklim krizinden Florida’da bir lisede gerçekleşen silahlı saldırıya, ırkçılıktan polis şiddetine birçok konuya değindi. 

Aktivizmini şarkılarının yanı sıra farklı platformlara da taşıdı. 2018’de Los Angeles’ta on binlerce kişinin katıldığı March of Our Lives protestosunun ön saflarında, şarkılarıyla kalabalığa ses verdi. 2020’de de ABD başkanlık seçimleri öncesinde toplumsal haksızlıklara dikkat çekmek amacıyla XXwhy isimli çarpıcı bir seriyi de hayata geçirdi. Idobi Radio ortaklığıyla hazırlanan seri, hem müzik hem aktivizm dünyasından konuk alan podcastlerden oluşuyor.

Kısa formatta yaptığı yayınların ardından 2020’yi ilk uzunçaları için hazırlanarak ve beklenti artırarak geçirdi grandson. Etkileyici bir kliple yayımlanan ilk tekli “Identity”, grandson’ın anlatıcılığında yeni bir perdeyi araladı. Değişimin kişinin kendinde başladığına inanan müzisyen, bu kez zihninin derinliklerindeki çatışmaları şarkılaştırdı. “Hâlâ kimliğimi bulmaya çalışıyorum” diye cesurca haykıran şarkının Karl Jungquist imzalı klibinde de bu arayış sembolik bir anlatımla ekrana yansıyor.

Rap, nu-metal, alternatif rock gibi janrlar arasında gezinen parçalarıyla ilk albümü için merak uyandıran grandson, Death of an Optimist albümündeki parçalarda bahsi geçen türlere iz bırakmış prodüktörlerle birlikte çalıştı. Linkin Park üyesi Mike Shinoda, Blink-182 davulcusu Travis Barker, Kanye West’le yaptığı çalışmalarla tanınan Andrew Dawson, Fast and Furious ve Riverdale gibi yapımlarda duyulan parçalarıyla ses getiren Kanadalı prodüktör Krupa ve grandson’ın kariyerinin ilk yıllarından bu yana çalıştığı Boonn, albümde parmağı olan isimler.

Death of an Optimist, 4 Aralık 2020 günü Warner Music Group bünyesinde faaliyet gösteren New York merkezli etiket Fueled by Ramen aracılığıyla yayımlandı. grandson, iki bölüme ayrılan albümünü “mutlu sonlu bir korku hikâyesi” olarak tanımlıyor. Umursamaz alter egosu X ile bir hesaplaşmaya giriştiği albümün iki yüzünde bu iki karakterin ağzından yazılmış şarkılar var. Değişime olan inancını, derinlerde yatan karanlık düşüncelerini de seslendirerek perçinliyor grandson. 

Prodüksiyonu ve özgün hikâyeciliğiyle övgüler toplayan albümün canlı performanslara nasıl taşınacağına dair ilk izlenime de 17 Aralık’ta çevrimiçi yayımlanan Death of an Optimist: The Movie ile kavuştuk. 

Albümdeki tüm parçaların çalındığı konser filminde, grandson sahnede iki karakterine de hayat vererek şarkıların ve temasının hakkını veriyor. Filme canlı performans kayıtlarının yanı sıra stüdyo süreçlerinden ilk kez paylaşılan görüntüler ve geçtiğimiz yıllardaki turnelerden çekimler de eşlik etmekte.